Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12158 miejsce

Z Edwardem Wieczorkiem po Bytomiu i okolicach. Promocja książki

"Bytom i okolice. Przewodnik turystyczny", czyli autorskie spotkanie Edwarda Wieczorka z gośćmi w Biurze Promocji Bytomia. Odbyło się 28 stycznia i promowało czwarte wznowienie tej jakże ciekawej publikacji.

Okładka książki wg projektu Krzysztofa Więcławskiego na podstawie zdjęć Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu/Tomasz Kiełkowski / Fot. Okładka książki wg projektu Krzysztofa WięcławskiegoW notce autorskiej książki możemy m.in., przeczytać: "Przewodnik turystyczny przeznaczony jest w jednakowym stopniu dla samych bytomian, jak i turystów pragnących poznać Bytom. Może stanowić też pomoc dla młodzieży szkolnej, poznającej swoje miasto i region w ramach coraz bardziej popularyzowanej edukacji regionalnej." Ale zarazem Autor dodaje: "Zdając sobie sprawę z niedoskonałości tego opracowania, mam nadzieję, że Czytelnicy nadeślą swe krytyczne uwagi, sprostowania lub uzupełnienia pod adresem krajoznawca@gmail.com Z pewnością zostaną one uwzględnione przy kolejnych wydaniach."

Jak w każdym przewodniku, tak i w tym po Bytomiu, Edward Wieczorek przybliża historię miasta lokowanego na prawie magdeburskim już w 1254 roku, nadanym przez Władysława Opolczyka a w 1284 roku stającego się Księstwem Bytomskim. W późniejszym okresie w 1697 roku uzyskało status wolnego państwa stanowego.Edward Wieczorek , młodszy zaledwie o siedemset lat od Bytomia, historyk i prawnik Uniwersytetu Śląskiego, przewodnik turystyczny, autor wielu książek i publikacji / Fot. Piotr A.Jeleń
Przewodnik został opracowany na ścieżki piesze, rowerowe oraz trasy samochodowe, jak również sezonową trasę koleją wąskotorową. Pociąg turystyczny na trasie Bytom - Miasteczko Śląskie Zalew - Bytom kursuje od połowy czerwca do końca września. Pasażerowie po drodze mogą podziwiać m.in. jedno z największych wyrobisk kamieniołomu dolomitu Biuro promocji z pewnością będzie musiało się postarać o większe lokum / Fot. Piotr A.JeleńBobrowniki, którego ściany osiągają 70 m wysokości. Trasą tą podziwiamy las segiecki z rezerwatem Segiet, a wysiadając na następnej stacji Repty, możemy wstąpić do pobliskiej Zabytkowej Kopalni Srebra. Tam 43 metry pod ziemią, przechadzając się XVII - i XIX - wiecznymi chodnikami zaglądamy do górniczych komór wydobywczych, mogąc odbyć 270 metrowy spływ łodzią w sztolni odwadniającej.

Przez Bytom przebiega przedwojenna linia obiektów fortyfikacyjnych Obszaru Warownego Śląsk będącego wzorem techniki wojskowej tamtych lat. Zachowane i odrestaurowane budowle służą nie tylko grupom rekonstrukcji historycznych, ale stanowią wartościowy materiał dydaktyczny dla miłośników militariów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zainteresowanie mieszkańców historią, zabytkami w ostatnim czasie gwałtownie wzrosło, cieszy takie parcie na wiedzę. Takim tego dowodem są ciągle, powstające nowe profile na portalach internetowych związanych z Bytomiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca relacja z ciekawego spotkania ludzi pasjonatów miasta Bytomia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.