Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Edwardem Wieczorkiem po Bytomiu i okolicach. Promocja książki

Redakcja
Okładka książki wg projektu Krzysztofa Więcławskiego na podstawie zdjęć Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu/Tomasz Kiełkowski
Okładka książki wg projektu Krzysztofa Więcławskiego na podstawie zdjęć Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu/Tomasz Kiełkowski Okładka książki wg projektu Krzysztofa Więcławskiego
"Bytom i okolice. Przewodnik turystyczny", czyli autorskie spotkanie Edwarda Wieczorka z gośćmi w Biurze Promocji Bytomia. Odbyło się 28 stycznia i promowało czwarte wznowienie tej jakże ciekawej publikacji.

W notce autorskiej książki możemy m.in., przeczytać: "Przewodnik turystyczny przeznaczony jest w jednakowym stopniu dla samych bytomian, jak i turystów pragnących poznać Bytom. Może stanowić też pomoc dla młodzieży szkolnej, poznającej swoje miasto i region w ramach coraz bardziej popularyzowanej edukacji regionalnej." Ale zarazem Autor dodaje: "Zdając sobie sprawę z niedoskonałości tego opracowania, mam nadzieję, że Czytelnicy nadeślą swe krytyczne uwagi, sprostowania lub uzupełnienia pod adresem [email protected] Z pewnością zostaną one uwzględnione przy kolejnych wydaniach."

Jak w każdym przewodniku, tak i w tym po Bytomiu, Edward Wieczorek przybliża historię miasta lokowanego na prawie magdeburskim już w 1254 roku, nadanym przez Władysława Opolczyka a w 1284 roku stającego się Księstwem Bytomskim. W późniejszym okresie w 1697 roku uzyskało status wolnego państwa stanowego.
Przewodnik został opracowany na ścieżki piesze, rowerowe oraz trasy samochodowe, jak również sezonową trasę koleją wąskotorową. Pociąg turystyczny na trasie Bytom - Miasteczko Śląskie Zalew - Bytom kursuje od połowy czerwca do końca września. Pasażerowie po drodze mogą podziwiać m.in. jedno z największych wyrobisk kamieniołomu dolomitu Bobrowniki, którego ściany osiągają 70 m wysokości. Trasą tą podziwiamy las segiecki z rezerwatem Segiet, a wysiadając na następnej stacji Repty, możemy wstąpić do pobliskiej Zabytkowej Kopalni Srebra. Tam 43 metry pod ziemią, przechadzając się XVII - i XIX - wiecznymi chodnikami zaglądamy do górniczych komór wydobywczych, mogąc odbyć 270 metrowy spływ łodzią w sztolni odwadniającej.

Przez Bytom przebiega przedwojenna linia obiektów fortyfikacyjnych Obszaru Warownego Śląsk będącego wzorem techniki wojskowej tamtych lat. Zachowane i odrestaurowane budowle służą nie tylko grupom rekonstrukcji historycznych, ale stanowią wartościowy materiał dydaktyczny dla miłośników militariów.

Miłośnicy sportu latem, jak i zimową porą znajdą w mieście sporo atrakcji, zarówno na świeżym powietrzu, jak i pod dachem. Boiska do wszelkich dyscyplin drużynowych, korty tenisowe na wolnym powietrzu i w hali, basen odkryty i pływalnia kryta z kompleksowymi usługami. A hala Na skarpie oferuje m.in. batalię z 14 - metrową ścianką wspinaczkową.

Dla czytelnika, który po raz pierwszy sięgnie po publikację lub będącego spoza Bytomia, pierwszą refleksją, jaka może się nasunąć, to pytanie o tak częste wznawianie drukiem Przewodnika. Co takiego ciekawego dzieje się w Bytomiu, w tym niegdyś przemysłowym mieście górnośląskiej aglomeracji, kojarzącym się głównie z kominowymi dymami, czarną sadzą i ciągłymi tąpnięciami górniczymi? Należy zauważyć, iż dla przyjezdnych takie huśtanie jest niezwykłym przeżyciem, gdy np. ze snu jest się wybudzanym przez trwające nawet kilka sekund kołysanie budynku. Ale bytomianie takie atrakcje mają na co dzień, pomimo, że w mieście pozostała jedyna fedrującakopalnia Bobrek-Centrum.
Edward Wieczorek poszerzył swoją publikację o zmiany zaistniałe w infrastrukturze zabudowy użyteczności publicznej, zmiany lub wprowadzenia nowych szlaków komunikacyjnych, co zaważyło na zmianach przebiegu szlaków turystycznych.
Pojawiła się nowa ścieżka dydaktyczna Szlak Matki Ewy w dzielnicy Miechowice, upamiętniający historię życia i posługi zakonnej miechowiczanki, szlachcianki Ewy von Tiele-Winckler, późniejszej diakonisy Matki Ewy.

Z całą pewnością jest w Bytomiu parę miejsc o których wzmianki mogły znaleźć się na kartach Przewodnika. Mam tutaj na myśli m.in. bardzo piękną i obfitującą w sporo ciekawych obiektów przyrodniczych Miechowicką Ostoję Leśną oraz Suchogórski Labirynt Skalny. Z kolei miłośnikom motoryzacji należałoby zwrócić uwagę na jedną z nielicznych na południu Polski, Galerię Motoryzacji i Techniki, wystawiającej na powierzchni około 2000 m kw. kilkadziesiąt pojazdów cywilnych i wojskowych.
Z pewnością, jak Autor zaznaczył we wstępie, każde sugestie dotyczące aktualnego wydania będą cennymi uwagami na przyszłość i nie wykluczone, że spośród zasugerowanych propozycji niektóre pojawią się w kolejnym wznowieniu. Jednakże po mimo tych moich pięciu groszy, "Bytom i okolice. Przewodnik turystyczny" jest godny polecenia zarówno za treść, jak i za szatę graficzną, a przede wszystkim tym, którzy mają ochotę poznać Bytom. Pozycja wydana przez Urząd Miejski w Bytomiu przy dofinansowaniu Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Edward Wieczorek jest absolwentem III LO w Bytomiu - Bobrku, a na Uniwersytecie Śląskim ukończył historię i prawo administracyjne. Jest przewodnikiem turystycznym oraz instruktorem krajoznawstwa i przewodnictwa. Kieruje Regionalną Pracownią Krajoznawczą PTTK w Katowicach. Redaguje magazyn krajoznawczy Krajoznawca Górnośląski oraz Studia i materiały z dziejów krajoznawstwa polskiego. Autor publikacji, przewodników i monografii, m.in.: Zamki i pałace na turystycznych szlakach, Racibórz i okolice, Koleją wąskotorową do Rud, Bytom i Wyżyna Miechowicka. Przyroda i zabytki, Miechowice, rowerem przez dzieje, Województwo Śląskie. Przewodnik turystyczny, Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, Z biegiem Bytomki, Koleją z Katowic do Raciborza, Węzeł kolejowy Tarnowskie Góry, Magistrala węglowa, Kolej transwersalna i Węzeł kolejowy Gliwice.

Edward Wieczorek - Bytom i okolice. Przewodnik turystyczny
Urząd Miejski w Bytomiu - 2013
Zdjęcia zamieszczone w książce - Edward Wieczorek, Tomasz Zakrzewski, Wojciech Sokolnicki, Krzysztof Kadis, Janusz Moczulski, Maciej Galas, archiwum UM w Bytomiu

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto