Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z gliną na wesoło. Zenon Rudnicki o swojej pasji

Redakcja
Zenon Rudnicki na Jarmarku św. Piotra w okowach w Zbąszyniu
Zenon Rudnicki na Jarmarku św. Piotra w okowach w Zbąszyniu Dorota Michalczak
Zenon Rudnicki mieszka Dobkowie, wsi ciągnącej się około 3,5 km, wzdłuż rzeki Bukownicy (gmina Świerzawa). Posiada wykształcenie średnie, nie związane z wykonywaniem ceramiki. Wszystkie produkty powstają spontanicznie, inne zaś są wzorowane na otaczającej go przyrodzie.

Z gliną na wesoło - o swojej pasji, dla Wiadomości24.pl, opowiada Zenon Rudnicki.

Zenon Rudnicki mieszka Dobkowie, wsi ciągnącej się około 3,5 km wzdłuż rzeki Bukownicy w gminie Świerzawa. Posiada wykształcenie średnie, nie związane z wykonywaniem ceramiki.

Zenonie, kiedy spotkałeś się po raz pierwszy z ceramiką?
Pierwszy raz spotkałem się z ceramiką około 10 lat temu, podczas wizyty u mojego przyjaciela Hieronima. To on przekazał mi podstawowa wiedzę i sposób tworzenia wyrobów ceramicznych. Zainteresowało mnie to bardzo i postanowiłem sam spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Skąd wywodzi się ta sztuka?
Sztuka tworzenia w glinie wywodzi się z prahistorycznych czasów, kiedy to ówcześni ludzie tworzyli dla własnych potrzeb naczynia, ozdoby i inne przedmioty użytkowe. Podstawowym materiałem do produkcji ceramiki jest glina, szamot, szkliwa, tlenki.

Jesteś samoukiem, czy szybko opanowałeś podstawy powstawania wyrobów z gliny?
Tak... jestem samoukiem. Swoja wiedzę czerpałem z książek i wielu rozmów z ceramikami. Wyroby wytwarzam ręcznie, bez użycia jakichkolwiek form czy koła garncarskiego. Wszystkie produkty powstają spontanicznie, inne zaś są wzorowane na podstawie podpatrywania otaczającej mnie przyrody.

Czy łatwo rozstać się z pracą, która powstawała kilka godzin?
Istnieją prace, do których się przywiązuję i bardzo trudno się z nimi rozstać. Inne zaś są rozdawane znajomym, rodzinie, lub sprzedawane na jarmarkach, festynach. Są to pojedyncze niepowtarzalne wyroby i trudno je odtworzyć.
Jak kosztowne to zajęcie?
Materiały do tworzenia są dość drogie i wszystkie muszę kupić. Nie da rady nic zdobyć samemu. Hobby niestety kosztowne, trzeba coś sprzedać żeby było na zakup materiałów, a tym samym wyrób nowych rzeczy.

Uczysz innych, prowadzisz warsztaty?
Obecnie przeprowadzam warsztaty w przedszkolach, szkołach oraz indywidualnie. Jeśli tylko ktoś jest zainteresowany tworzeniem niepowtarzalnych wyrobów z gliny. Uczestnicy warsztatów mają możliwość zwiedzenia galerii, zapoznania się z pracą ceramika, poznania technologii otrzymywania naczyń, wykonania samodzielnie pracy.

Jak rodzina reaguje na to Twoje ceramiczne zainteresowania?
W tworzenie małych i większych dzieł zaangażowałem całą rodzinę, która również tworzy i aktywnie uczestniczy w rozwijaniu pracowni ceramicznej.

Dzisiaj, w dobie Internetu dużą możliwość daje nam dzielenie się swoimi umiejętnościami z nieznanymi nam ludźmi. Czy masz swoją stronę internetową?
Owszem, bez strony i kontaktu internetowego, byłoby dzisiaj trudno rozwijać swoje zainteresowania. Mam stronęwww.ceramikarr.pl i gorąco na nią zapraszam wszystkich. Myślę że uda mi się kogoś zarazić tym wspaniałym zajęciem. Każda powstała rzecz, daje dużo zadowolenia. A tworzę misy, patery, kubki, anioły stojące, grające, ogrodowe wiele, wiele innych.

Zenonie, dziękuję za rozmowę, życzę wielu sukcesów.

Zapraszam do podziwiania prac Zenona: galeria zdjęć.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich jak Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto