Facebook Google+ Twitter

Z gliną na wesoło. Zenon Rudnicki o swojej pasji

Zenon Rudnicki mieszka Dobkowie, wsi ciągnącej się około 3,5 km, wzdłuż rzeki Bukownicy (gmina Świerzawa). Posiada wykształcenie średnie, nie związane z wykonywaniem ceramiki. Wszystkie produkty powstają spontanicznie, inne zaś są wzorowane na otaczającej go przyrodzie.

Z gliną na wesoło - o swojej pasji, dla Wiadomości24.pl, opowiada Zenon Rudnicki.

Zenon Rudnicki mieszka Dobkowie, wsi ciągnącej się około 3,5 km wzdłuż rzeki Bukownicy w gminie Świerzawa. Posiada wykształcenie średnie, nie związane z wykonywaniem ceramiki.

Zenon Rudnicki na Jarmarku św. Piotra w okowach w Zbąszyniu / Fot. Dorota MichalczakZenonie, kiedy spotkałeś się po raz pierwszy z ceramiką?
Pierwszy raz spotkałem się z ceramiką około 10 lat temu, podczas wizyty u mojego przyjaciela Hieronima. To on przekazał mi podstawowa wiedzę i sposób tworzenia wyrobów ceramicznych. Zainteresowało mnie to bardzo i postanowiłem sam spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Skąd wywodzi się ta sztuka?
Sztuka tworzenia w glinie wywodzi się z prahistorycznych czasów, kiedy to ówcześni ludzie tworzyli dla własnych potrzeb naczynia, ozdoby i inne przedmioty użytkowe. Podstawowym materiałem do produkcji ceramiki jest glina, szamot, szkliwa, tlenki.

Jesteś samoukiem, czy szybko opanowałeś podstawy powstawania wyrobów z gliny?
Tak... jestem samoukiem. Swoja wiedzę czerpałem z książek i wielu rozmów z ceramikami. Wyroby wytwarzam ręcznie, bez użycia jakichkolwiek form czy koła garncarskiego. Wszystkie produkty powstają spontanicznie, inne zaś są wzorowane na podstawie podpatrywania otaczającej mnie przyrody.

Czy łatwo rozstać się z pracą, która powstawała kilka godzin?
Istnieją prace, do których się przywiązuję i bardzo trudno się z nimi rozstać. Inne zaś są rozdawane znajomym, rodzinie, lub sprzedawane na jarmarkach, festynach. Są to pojedyncze niepowtarzalne wyroby i trudno je odtworzyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pasja tworzenia rzeczy niepowtarzalnych.
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cenię bardzo ludzi z pasją. A do tego mają umiejętności. Piękne rzeczy tworzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.