Facebook Google+ Twitter

Z hałdy w Himalaje. 9 Czarnych Pereł Śląska wyrusza w podróż życia

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-05-13 12:42

Co łączy Sandrę, Paulinę, Agatę, Klaudiusza, Mateusza, Kamila, Adriana, Patryka i Krzysztofa? Każde z tych dziewięciorga dzieci w swoim krótkim jeszcze życiu przeszło więcej niż byłby w stanie unieść niejeden dorosły człowiek. I każde z nich już w najbliższą sobotę rozpocznie przygodę swojego życia.

Ta przygoda to podróż, która zaprowadzi je z czarnej jak węgiel ziemi śląskiej na pokryte śniegiem szczyty świata. W sobotę 14 maja o godzinie 6 rano z lotniska Pyrzowice wystartuje samolot z dziewiątką Czarnych Pereł Śląska na pokładzie.

Ta dziewiątka to podopieczni Fundacji Pomocy Dzieciom ULICA, założonej w 2006 r. przez Adriana Kowalskiego. Fundacji powstałej, by - jak mówi sam Adrian - wychodzić poza swoje lokalne podwórko do ludzi, którzy pracują z odrzuconymi. Fundacji, której celem jest wspieranie tych wszystkich, którzy walczą o każde, nawet najbardziej odrzucone, pozbawione dzieciństwa i godności dziecko.

Takich dzieci, dzieci odrzuconych przez nas, dorosłych, jest z roku na rok coraz więcej. Dzieci błąkających się często bez celu po ulicach, szukających często po omacku (tak w przenośni jak i czasem dosłownie) swojego miejsca w świecie i życiu. Dzieci, które wedle słów Adriana potrzebują wektora – pokazania im kierunku, w którym mogą podążać.

W tym wypadku wektor ten jest skierowany w górę, prowadząc ich aż na wysokość 3440 m n.p.m.

Cała dziewiątka to finaliści akcji „Z hałdy w Himalaje” - projektu stworzonego przez Fundację ULICA przy wsparciu Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

„Z hałdy w Himalaje” to akcja społeczna, mająca ukazać współczesną problematykę dzieci i młodzieży z dwóch, niezwykle odległych w sensie geograficznym lecz bliskich w kontekście trudów i losów ludzkich, światów. Patronat nad akcją, której celem jest przede wszystkim przekraczanie własnych granic, objął wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. W ramach wsparcia akcji wojewoda przeznaczył na jej organizację cały dochód uzyskany z aukcji w ramach organizowanego przez siebie II Balu Charytatywnego, który odbył się w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego 12 lutego 2011 r.

Czytaj też: Katowice. "Czwórka w Wielkim Mieście" już w piątek

Kryteriami wyboru dziewięciorga dzieci, które w ramach akcji pojadą do Nepalu, oprócz niezbędnej w takiej wyprawie sprawności fizycznej, były także, a może nawet przede wszystkim takie cechy, jak umiejętność współpracy, gotowość niesienia pomocy innym i zaangażowanie.

W ramach akcji zbierano między innymi pieniądze na szkołę w Namche Bazaar, miejscowości w Nepalu, którą odwiedzą dzieci. W tej miejscowości będą także oczekiwać na Rektora AWF oraz kilku pracowników i studentów uczelni, którzy w ramach akcji „Z hałdy w Himalaje” wezmą udział w Everest Marathon, najwyżej na świecie organizowanego maratonu, z którego cały dochód przeznaczany jest na cele charytatywne. Jego start znajduje się na wysokości 5184 m n.p.m niedaleko Everest Base Camp - miejsca z którego wyruszają wyprawy na najwyższy szczyt Ziemi - a meta właśnie w Namche Bazaar, na wysokości 3446 m n.p.m.

Więcej szczegółów na temat całej akcji oraz Fundacji ULICA znajdziecie na stronie Fundacji oraz na jej profilu w serwisie społecznościowym Facebook, gdzie możecie dowiedzieć się więcej o każdej ze Śląskich Czarnych Pereł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Natalia Wieczorkiewicz
  • Natalia Wieczorkiewicz
  • 16.05.2011 10:32

Swietnie!! trzymam kciuki za wszystkich a szczegolnie za brata! pozdrowienia;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzymam kciuki za młodych podróżników. Gratuluję i wyrażam uznanie organizatorom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.05.2011 07:42

W niedzielę po 26 godzinach podróży dotarli do Katmandu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Świetna sprawa. Życzę powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.