Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26604 miejsce

Z historii katyńskiej - spotkanie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Wykład dra Dominika Abłamowicza pt. "Katyń 1940. Z historii katyńskiej. Badania specjalistów polskich w Katyniu w 1995 roku" oraz film "Katyń. Dół nr 8" Bartka Bandoły były jednymi z punktów niedzielnych Otwartych Drzwi w Muzeum Górnośląskim.

Dominik Abłamowicz i Bartek Bandoła (z prawej) / Fot. Piotr A.JeleńDr Dominik Abłamowicz, dyrektor bytomskiego Muzeum Górnośląskiego, z wykształcenia archeolog, w roku 1995 brał udział w pracach archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie Lasu Katyńskiego. Bartek Bandoła i Sebastian Juszczyk są z kolei realizatorami filmu "Katyń. Dół nr 8".

Goniec Krakowski z 14 kwietnia 1943 roku donosił:

"Na śladach bolszewickiej zbrodni. Odkryto masowe groby polskich oficerów. Smoleńsk świadkiem straszliwej tragedii. Polska komisja na miejscu zbrodni.

Smoleńsk 14 kwietnia. Na podstawie doniesień i informacyj mieszkańców wsi Gniazdów (Katyń), leżącej w odległości około 15 km na północny wschód od Smoleńska, niemieckie władze wojskowe dokonały w tych dniach poszukiwań na terenie zalesionego wzgórza, zwanego Kozią Górą pod Gniazdowem (Katyń) i przy tej okazji natrafiły na wielkie cmentarzysko pomordowanych oficerów polskich".

Czytaj też: Katyń: Zostaną po nas tylko guziki

Kwietniowe gazety z roku 1943 w okupowanym kraju głośno (za niemieckim przyzwoleniem) opisywały mord na polskich żołnierzach / Fot. Piotr A.JeleńAnaliza list tranzytowych polskich żołnierzy i oficerów z obozu w Kozielsku oraz dostępnych dokumentów NKWD, notatki Aleksandra Nikołajewicza Szelpina (prawdziwe nazwisko Schoen) i raportu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z 1943 roku wskazuje, że zwłoki nie wszystkich zamordowanych w Katyniu polskich oficerów zostały wyekshumowane. W katyńskich "bratnich mogiłach" brakuje około 150-200 ciał zamordowanych Polaków.

Wiosną w kwietniu 1943 roku w rejonie lasu katyńskiego Niemcy wraz z ekipą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i pracownikami PCK, wśród których byli agenci Armii Krajowej, odnaleźli 8 dołów śmierci. Znajdowały się w nich ciała rozstrzelanych polskich oficerów z obozu w Kozielsku.

Ciała z dołów 1-7 zostały przeniesione do specjalnych bratnich mogił, znajdujących się obecnie na terenie cmentarza wojennego w Katyniu. Dół numer 8 znajdował się około 200 metrów dalej w stronę Dniepru. Został odnaleziony jako ostatni na przełomie czerwca i lipca 1943 roku. Niedługo po odnalezieniu tego dołu i wydobyciu około 15 zwłok Niemcy zaprzestali ekshumacji.

Czytaj też: "Katyń, Charków, Miednoje…

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.