Facebook Google+ Twitter

Z historii rodu rycerskiego Wyplerów

Współautorzy: Adam Podgórski Barbara Podgórska

Staraniem Koła Ruchu Autonomii Śląskiej w Rudzie Śląskiej ukazała się kolejna pozycja wzbogacająca biblioteki pasjonatów miejscowych dziejów.

Okładka / Fot. Adam K. Podgórski Książka Z historii rodu rycerskiego Wyplerów ukazuje się w 120. rocznicę urodzin Jana Wypera, urodzonego w Kochłowicach, dziś dzielnicy Rudy Śląskiej, wybitnego sinologa, historyka, publicysty, redaktora, tłumacza poezji, nauczyciela języków obcych. Wilhelm Szewczyk przemawiając nad jego trumną w roku 1965 powiedział: Jan Wypler jest chlubą Sląska na miarę europejską!

Prezentacja publikacji zbiegła się z obchodami 650-lecia istnienia Kochłowic i konferencją naukową zorganizowaną przez Stowarzyszenie Genius Loci-Duch Miejsca. Autor książeczki, Karol Wypler mieszkający w Warszawie krewniak wielkiego kochłowczanina, wykorzystał znakomite opracowanie poprzednika, wydane w roku 1936 w Katowicach, pt. Beitraege zur Geschichte des altoberschlesischen Rittergeschlechts des Wypler in der ehemaligen Herrschaft Pless (Przyczynki do historii starogórnośląskiego rodu rycerskiego Wyplerów w byłym Państwie Pszczyńskim).

Zawierało ono ogromną ilość danych o korzeniach i losach zasłużonego rodu i budziło podziw rzetelnością oraz fachowością historyczną.

Brawa dla wydawcy i autora za częściowe wprawdzie, ale jakże pożyteczne, udostępnienie owego studium współczesnym miłośnikom górnośląskiej (i nie tylko) przeszłości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.