Facebook Google+ Twitter

Z kamerą w Zamku Ujazdowskim

Wczoraj wybrałam się na wycieczkę po Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Pomimo typowo listopadowej pogody, spędziłam miło czas oglądając zaprezentowane ekspozycje.

Jeden z obrazów Jana Tarasina. / Fot. Lucyna RozlatowskaMianem sztuki nowoczesnej można na pewno określić wystawę "Mordo ty moja" autorstwa Tomasza Mroza. Jego instalacje są odrażające i takie właśnie emocje mają wywoływać. Na wystawie możemy zobaczyć drobiazgowo wykonane postacie z silikonu, których niektóre części za pomocą mechanizmów są wprawiane w ruch. Stwory są zdeformowane i epatują wywołującą wstręt fizjologią. Oglądając wystawę, zastanawiałam się nad stosunkiem autora do ludzi. Czy budzą w nim aż taką odrazę?

Druga ekspozycja, którą zwiedziłam, to "Hodowle przestrzeni", której twórcą jest Zbigniew Oksiuta. Wystawa ta stanowi próbę spojrzenia artysty na odkrycia w dziedzinie genetyki, biologii molekularnej i biochemii. Pokazana na filmie kula poruszająca się wewnątrz technicznej konstrukcji to "ciekłe polimeryczne pneu (obiekt w kształcie pęcherza) wykonane w przestrzeni kosmicznej, służące do hodowli żywych organizmów" (strona internetowa Centrum Sztuki Współczesnej). Jak więc widać z opisu, na wystawie można zobaczyć więcej architektury biologicznej niż klasycznie ujmowanej sztuki, ale może to i dobrze...

I na koniec coś bardziej przystępnego dla zwykłego odbiorcy - ekspozycja dzieł Jana Tarasina zatytułowana po prostu "Obrazy najnowsze". Z ostatnich pokazów nowoczesnego malarstwa ten mi najbardziej przypadł do gustu. Możemy zobaczyć ciekawe geometryczne, abstrakcyjne konstrukcje, z których trudno odgadnąć przesłanie twórcy. Daje to duże pole do popisu dla wyobraźni zwiedzającego. Okazuje się, że proste, elementarne połączone i wzbogacony w niestandardowy sposób, mogą stworzyć coś nowego i zaskakującego. Jak dla mnie - uczta dla oczu.

Zobacz film:Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.11.2007 23:14

+ :) hehe bylam z Łukaszem na tej wystawie :) mi sie bardzo podobalo :) szkoda tylko, ze nie nakrecilas wszystkiego :) pomysł z Leśniczym i placzaca dziewczynka był bardzo fajny :) i wizja polskiej klasy rowniez :) ale to co jest na materiale tez jest fajne :) Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Natalio czy możesz napisać co jest dla Ciebie takim "koszmarstwem"? Materiał? Wystawa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koszmarstwo...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.11.2007 17:32

Oczywiscie duzy plus za relacje, szczegolnie za Tarasina :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.11.2007 17:31

Tworczosc prof.Tarasina znana jest mi dosc dobrze....niemniej, czuje pewien niedosyt, przyznam iz chetnie zobaczylbym wiecej fotografii Jego najnowszych prac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.