Facebook Google+ Twitter

Z kamerą w Zamku Ujazdowskim

Wczoraj wybrałam się na wycieczkę po Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Pomimo typowo listopadowej pogody, spędziłam miło czas oglądając zaprezentowane ekspozycje.

Jeden z obrazów Jana Tarasina. / Fot. Lucyna RozlatowskaMianem sztuki nowoczesnej można na pewno określić wystawę "Mordo ty moja" autorstwa Tomasza Mroza. Jego instalacje są odrażające i takie właśnie emocje mają wywoływać. Na wystawie możemy zobaczyć drobiazgowo wykonane postacie z silikonu, których niektóre części za pomocą mechanizmów są wprawiane w ruch. Stwory są zdeformowane i epatują wywołującą wstręt fizjologią. Oglądając wystawę, zastanawiałam się nad stosunkiem autora do ludzi. Czy budzą w nim aż taką odrazę?

Druga ekspozycja, którą zwiedziłam, to "Hodowle przestrzeni", której twórcą jest Zbigniew Oksiuta. Wystawa ta stanowi próbę spojrzenia artysty na odkrycia w dziedzinie genetyki, biologii molekularnej i biochemii. Pokazana na filmie kula poruszająca się wewnątrz technicznej konstrukcji to "ciekłe polimeryczne pneu (obiekt w kształcie pęcherza) wykonane w przestrzeni kosmicznej, służące do hodowli żywych organizmów" (strona internetowa Centrum Sztuki Współczesnej). Jak więc widać z opisu, na wystawie można zobaczyć więcej architektury biologicznej niż klasycznie ujmowanej sztuki, ale może to i dobrze...

I na koniec coś bardziej przystępnego dla zwykłego odbiorcy - ekspozycja dzieł Jana Tarasina zatytułowana po prostu "Obrazy najnowsze". Z ostatnich pokazów nowoczesnego malarstwa ten mi najbardziej przypadł do gustu. Możemy zobaczyć ciekawe geometryczne, abstrakcyjne konstrukcje, z których trudno odgadnąć przesłanie twórcy. Daje to duże pole do popisu dla wyobraźni zwiedzającego. Okazuje się, że proste, elementarne połączone i wzbogacony w niestandardowy sposób, mogą stworzyć coś nowego i zaskakującego. Jak dla mnie - uczta dla oczu.

Zobacz film:Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 04.11.2007 23:14

+ :) hehe bylam z Łukaszem na tej wystawie :) mi sie bardzo podobalo :) szkoda tylko, ze nie nakrecilas wszystkiego :) pomysł z Leśniczym i placzaca dziewczynka był bardzo fajny :) i wizja polskiej klasy rowniez :) ale to co jest na materiale tez jest fajne :) Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Natalio czy możesz napisać co jest dla Ciebie takim "koszmarstwem"? Materiał? Wystawa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koszmarstwo...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.11.2007 17:32

Oczywiscie duzy plus za relacje, szczegolnie za Tarasina :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.11.2007 17:31

Tworczosc prof.Tarasina znana jest mi dosc dobrze....niemniej, czuje pewien niedosyt, przyznam iz chetnie zobaczylbym wiecej fotografii Jego najnowszych prac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.