Facebook Google+ Twitter

Z Katarzyną Pakosińską przez Gruzję

O tym, że znana z Kabaretu Moralnego Niepokoju i... reklamy pewnej firmy, Katarzyna Pakosińska jest zafascynowana maleńką Gruzją, wiadomo było już od dawna. A przynajmniej od czasu emisji serialu dokumentalnego emitowanego w TVP 2 przed trzema laty. Dowodem tej miłości jest wydana właśnie jej książka pod tytułem "Georgialiki".

Okładka debiutanckiej książki Katarzyny Pakosińskiej. / Fot. www.pascal.plTo właśnie praca nad wspomnianym serialem jest osnową debiutu literackiego Katarzyny Pakosińskiej, której tytuł, "Georgialiki", uzupełnia jakże znamienny podtytuł "Książka pakosińsko-gruzińska". Bo równorzędnymi bohaterkami są właśnie te dwa, mówiąc nieładnie, podmioty.

Popularna Pakosa, a dla swoich gruzińskich przyjaciół: Kato, prowadzi czytelnika przez najciekawsze regiony Gruzji, do których zalicza Swanetię, Tuszetię, Adżarię, Kachetię, Imeretię i Samcche - Dżawachetię. Osobne miejsce, tak w książce, jak i w sercu autorki zajmuje Tbilisi, stolica kraju. W pierwszej części swojej opowieści opisuje te miejsca, które wraz z kolegami - filmowcami odwiedza, by utrwalić je na taśmie filmowej i pokazać potem polskiemu widzowi. I by ten uległ urokowi tego poradzieckiego kraju, tak jak Katarzyna Pakosińska uległa dzięki... zespołowi folklorystycznemu "Pruszkowiacy" w 1987 roku. Ta pierwsza wyprawa miała dalszy ciąg, rozgrywający się 20 lat później, a historia, którą napisało jej życie, to gotowy scenariusz wcale nie kiczowatego melodramatu. Spokojnie, nie zdradzę szczegółów, powiem tylko, że w tym wątku pewną rolę odegrał inny znany gruzinofil, Marcin Meller.

Pierwszą część "Georgialików" zatytułowaną "Homo ludens georgicus, czyli Pakosińska w podróży" można potraktować jako oryginalny przewodnik po Gruzji, głównie dla tych, którzy mają zamiar ten kraj odwiedzić. Pakosińska barwnym językiem przedstawia tu bowiem legendarne początki Sakartwelo (tak brzmi nazwa kraju w języku gruzińskim), najważniejsze wydarzenia z historii, tradycję, obyczaje i miejsca, które z różnych względów szanujący się turysta w Gruzji winien zobaczyć i przeżyć. Mamy tu też humorystyczne, jakżeby inaczej w przypadku kabarecistki, opisy przygód, które ją i ekipę spotkały podczas realizacji serialu dokumentalnego i same dowcipy opowiadane tak przez Pakosińską, jak i jej towarzyszy. Zwolennicy kucharzenia znajdą na kartach książki także oryginalne, sprawdzone przez autorkę przepisy na gruzińskie specjały, takie jak choćby chaczapuri po adżarsku, lobio czy czurczchele.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Artystka, globtroterka, pisarka, pogratulować wytrwałości i czekać kolejnych przeżyć przelanych na papier. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.