Facebook Google+ Twitter

Z "Keją" niepełnosprawni zobaczą morze

Już 3 października rozpocznie się projekt "Rehabilitacja pod żaglami". Tego dnia grupa osób niewidomych i słabo widzących wypłynie z Zatoki Gdańskiej w kierunku Helu. "Bo żeby ujrzeć piękno i umieć się nim wzruszyć, pięć zmysłów to za mało, do tego trzeba duszy".

 / Fot. Artur Reszko PAPAutorką motta Pomorskiej Fundacji Sportu i Turystyki Osób Niepełnosprawnych „Keja" w Gdańsku, jest Sylwia Magdalena Skuza, założycielka i prezes Fundacji. Pani Prezes jest niezwykłą kobietą. Siedem lat temu, po ciężkiej chorobie straciła wzrok. Po tej tragedii świat nabrał czarnych barw. Jednak nie na długo. Choć pani Sylwia nie twierdzi, że jest łatwo i w jednym z e-maili pisze:” Długo szukałam własnej drogi w tym nowym, nieznanym, trudnym życiu”, to po wielu staraniach w marcu 2009 roku Sylwia Magdalena Skuza powołała do życia Pomorską Fundację Sportu i Turystyki Osób Niepełnosprawnych.

Myślą przewodnią Fundacji jest rehabilitacja poprzez sport, rekreację i turystykę osób niepełnosprawnych. Celem fundacji jest też rehabilitacja poprzez zabawę, spotkania, a także przełamywanie barier. Uczestnicy różnych zlotów biorą udział w rejsach. Pokonują wspólnie wyzwania żeglarskie, przełamują bariery związane z lękiem prze wodą. Marzeniem pani Sylwii jest, by niepełnosprawni byli w życiu postrzegani tak samo jak osoby pełnosprawne, aby nie było podziału na "oni" i "my".

Już 3 października odbędzie się inauguracja imprezy „Rehabilitacja pod żaglami. Miting niepełnosprawnych żeglarzy - Zatokowe Spotkanie 2009". Tego dnia grupa osób niewidomych i słabo widzących wypłynie z Zatoki Gdańskiej w kierunku Helu przywitać Zawiszę Czarnego, wracającego z rejsu z niewidomą załogą, uczestniczącą w projekcie „Zobaczyć morze”.

Organizowana przez Fundację Keja akcja, ma na celu upowszechnianie sportu wśród osób niepełnosprawnych i może być szansą na zwiększenie samodzielności tych osób, rozbudzanie zainteresowań żeglarskich, zwiększenie form aktywności ruchowej osób niepełnosprawnych. Będzie toteż okazja do integracji osób niepełnosprawnych z ludźmi zdrowymi.

Uczestnicy projektu „Zatokowe spotkanie 2009” nauczą się obsługi urządzeń i przyrządów na jachtach, specjalistycznego języka, technik pływania jachtem, zagadnień meteorologicznych i udzielania pierwszej pomocy.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, który wraz z wiceprezydentem Wiesławem Bielawskim, weźmie udział we wspólnym rejsie. Do przedsięwzięcia zaangażowało się wiele ciekawych postaci, między innymi kapitan Jerzy Wąsowicz, który opowie o swoich przygodach z żeglowaniem.

***
Mam nadzieję, że wiatry będą pomyślne, a Neptun łaskawy i „Zatokowe spotkanie” będzie imprezą naprawdę udaną. Jeśli mi się uda, będę na bieżąco komentowała poczynania "Kejowiczów" na szerokim i nieposkromionym Bałtyku.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziś się rozpoczyna Zatokowe Spotkanie. Trzymajmy kciuki aby pogoda sie udała, zaś po imprezie niech pozostaną tylko same dobre wspomnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo, świetna inicjatywa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.09.2009 19:05

Bardzo ciekawy artykuł.Gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.