Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10019 miejsce

Z kont ZUS znikają pieniądze. Gdzie się podziało 8 mld zł?

Rząd znalazł sprytny sposób na zasilenie budżetu. Z kont ZUS zniknęło 8,4 mld zł. Są to pieniądze z funduszu emerytalnego rencistów, którzy emerytury nie dożyli, a które powinny po ich śmierci zasilić fundusz rentowy. Gdzie się podziały? Nie wiadomo. Prawdopodobnie zasiliły budżet państwa.

 / Fot. Tadeusz KowalskiWedług danych ZUS, w 2010 r. na kontach emerytalnych zmarłych rencistów było 8,4 mld zł. Zgodnie z przepisami, powinny one zasilić fundusz rentowy. Tymczasem nie ma po nich śladu. Również w 2010 r. na kontach emerytalnych żyjących rencistów było 9,3 mld zł. Czy w przypadku śmierci rencistów one także znikną? - pyta "Nasz Dziennik", który dotarł do tych informacji.

Podnosząc składkę rentową rząd argumentował, że jest to konieczne ze względu na deficyt w funduszu rentowym wynoszący ok. 17 mld. Wynikało to z wyliczenia Ministerstwa Finansów różnicy między składkami wpływającymi do ZUS, a kwotą wypłacanych rent. Gdyby na fundusz wpłynęła kwota 8,4 mld zł, byłby on o połowę niższy i nie byłoby potrzeby podnoszenia składki.

Były wiceminister finansów dr Cezary Mech, który prowadzi własne badania przepływów finansowych w ZUS, powiedział serwisowi naszdziennik.pl, że rząd znalazł sprytny sposób na nowy podatek i zmniejszenie zobowiązań emerytalnych. Według niego, gdyby teoretycznie podnieść wiek emerytalny do 100 lat, wtedy nikt jej nie dożyje, a ok. 2 bilionów emerytalnych zobowiązań ZUS zniknie.

Dr Mech alarmuje, że przy takim postępowaniu, pieniędzy na wypłatę rent będzie ciągle za mało i rząd będzie podnosił składki oraz stwarzał trudności w przyznawaniu rent. Jest to też istotne w przypadku proponowanego podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat. Dr Mech obawia się, że rencistów będzie przybywać, a rosnące składki spowodują wzrost kosztów pracy, a przez to mniejszą konkurencyjność polskiej gospodarki. W konkluzji Cezary Mech stwierdził: "To tak, jakby zależało nam na tym, żeby praca stała się dobrem rzadkim i żeby jej dla naszych dzieci nie było".

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (43):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 12.04.2012 09:04

dlaczego za komuny nie było takiego problemu? ,bo żydostwo i klechy byli za mordę trzymani.Na to pytanie znają odpowiedź Tusk i poprzednicy z innych ugrupowań politycznych.POlska jest przegrana.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 13.03.2012 15:57

czyli wszyscy ci małrolni i renciści w większości to ukryte bezrobocie .....płaci sie za nich ubezpieczenie zdrowotne płaci sie ZUS a nawet im płaci ZUS tj rencistom niektórym a miała być ogólnopolska weryfikacja rent....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dziadek z wermachtu
  • Dziadek z wermachtu
  • 11.03.2012 07:48

Co mają złodziejskie rządy PO i rudego sońca do Smoleńska??? Podli Oszutści wala naród jak POpadnie i jeszcze mordę POdnosi, że to dla jego dobra!!! SZCZEGÓLNIE BURAK NIESIOŁOWSKI Z MORDĄ PEŁNĄ JADU!!!! JUŻ KIEDYŚ PISAŁEM: ZLIWIDOWAĆ ZUS I PRACA AŻ DO ŚMIERCI!!! I PO problemie. Gratulacje dla POrąbanego elektoratu Podłych Oszustów!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wdowa po żolnierzu
  • Wdowa po żolnierzu
  • 10.03.2012 22:21

@zbigniew maly -faktycznie jesteś mały.
Piloci wojskowi byli na służbie i musieli spróbować wylądować -taki mieli rozkaz .Generał Błasik jako ich szef czyli Dowódca Sił Powietrznych taki im wydał rozkaz do startu z Warszawy i lądowania w Smoleńsku .Był przecież na pokładzie tego TU -154 M aby dopilnować wykonanie tego niewykonalnego , debilskiego rozkazu!zresztą, byli na pośladzie tego samolotu wszyscy najwyżsi wojskowi i dowódcy wszystkich sił zbrojnych i przede wszystkim Prezydent Lech Kaczyński jako Zwierzchnik Sił zbrojnych w Rzeczypospolitej Polskiej -NIESTETY .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie pol o wszystko mozna mieć pretensje ale nie o to że ktoś zmuszał pilotów do lądowania .to ludzie z wyższym wykształceniem <mowa o pilotach> Jeżeli kierowca spowoduje wypadek nikt nie przyjmie tłumaczenia że ktoś go zmusił do jazdy niezgodnej z aktualną sytuacją na drodze , byłem kiedys kierowcą autobusu teraz prowadzę ciężarówki i gdyby ktoś będący moim pasażerem nawet szef próbował mi mówić jak mam prowadzić pogoniłbym go prowadząc pojazd ja odpowiadam za to co robię i nie zamierzam słuchać niczyich rad w tym momencie i nie mam wyższego wykształcenia .Więc jeżeli nawet piloci słuchaliby kogoś to co dzieci były za sterami nie zdawali sobie sprawy z tego co robili Jeżeli takie mielibyśmy wojsko to chroń nas Panie Boże

Komentarz został ukrytyrozwiń
pendrix
  • pendrix
  • 10.03.2012 09:38

@Jadwiga Kowalczyk wczoraj 16:25 &#8211; bardzo cenny odnośnik. Należy pamiętać niejakiego Jeffreja Sachsa &#8211; pomagiera Balcerowicza w rozbijaniu gospodarki. Sachs wcześniej rozwalił gospodarkę Chile i po tym doświadczeniu dwa Szmulki (mężczyźni bez napletków) zabrały się za Polskę. Efekty są do dziś widoczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
b.ojciec
  • b.ojciec
  • 09.03.2012 23:59

Rencistów jest dużo, b o dzięki polityce WSZYSTKICH rządów po 50. właściwie nie sposób znaleźć pracy. Dziwicie się, że ludzie radzą sobie jak się da? Uważacie, że patriotycznie mają umierać z głodu?
Dziś nikt nie przypomina, ale ostatni rząd komunistyczny wziął "pżyczkę" z ZUS i nigdy nie oddał. To samo zrobił I rząd niekomunistyczny. ZUS miał wtedy nadwyżki, bo powojenny wyż demograficzny pilnie pracował i kasa wpływała, a emerytów było mało.
Zaraz po "transformacji" na gospodarczy neoliberalizm ZUS wprowadzono procentowy (48% wynagrodzenia o ile pamiętam), aby tym sposobem zamrozić płace. Przy okazji udało się "stworzyć rynek pracy", bo pracodawcy po prostu zaczęli zwalniać ludzi nie mogąc udźwignąć składek. W ten sposób stworzono bezrobotnych. Poszło to jednak za daleko (dołożyły się inne posunięcia) i gospodarkę zablokowało (podziękujcie p.Balcerowiczowi) z bezrobociem min. 20% (powinna być rewolucja, ale komunizm nauczył się nie wychylać). Szczęśliwie światowa koniunktura chwilowo była dobra, więc poszło ciut do przodu. Pazerność jednak zawaliła gospodarkę świata i Polska ze swoją mizerią zaczęła się z powrotem zapadać. Premier Tusk zaczął w 2010 r. bredzić o "ściąganiu nadmiaru pieniędzy z rynku". VAT na żywność nieprzetworzoną wraz z akcyzą na paliwa stworzył galopujące ceny żywności. Umowy śmieciowe pozwalają ominąć ZUS. Nikt też, jeśli może nie zatrudnia inaczej pracowników jak na najniższą stawkę, a pod stołem płaci np. drugie tyle. Od tego "drugiego tyle" ZUS-u oczywiście nie odprowadza. Skąd więc mają się brać fundusze?

Komentarz został ukrytyrozwiń
a
  • a
  • 09.03.2012 17:26

ja dobrze pisze ze ktos na darmozjadów musi płacic ZUS {i wymieniłam troche darmozjadów}bo ja też wolałabym sobie odkładać do banku a nie ZUS czy OFE i kiedyś poszaleć za to na majorce.hawajach....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janosik
  • Janosik
  • 09.03.2012 16:31

ala zle myslisz jesli ja bym miał do dyspozycji te wszystkie pieniadze ktore wpłacałem i do dzis dalej płace nie potrzebował bym emerytury bo sam z tych pieniedzy mogł bym spokoinie sobie zyc do smierci ,ale moje pieniadze sa rozpiepszane przez nieodpowiednich ludzi z moje sobie lepiej zyją patałachy i wmawiają mi ze dla mnie jak osiagne wiek emerytalny to nie wystarczy.