Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11266 miejsce

Z Krzyża na Pastwisko. Najdziwniejsze przystanki w Polsce

Niemal w każdym mieście znaleźć można przystanki autobusowe o zaskakujących nazwach. "Baby Jagi", "Dziady", "Ukraina", "Saletra" czy "Amoniak" - to tylko niektóre z nich.

 / Fot. Marcin GodleśWiększość nazw przystanków autobusowych pochodzi od znajdujących się w pobliżu ulic. Jednak przewoźnicy czasami zaskakują swoją kreatywnością nadając niektórym przystankom prawdziwie niecodzienne nazwy.

Na porządku dziennym są przystanki, których nazwy pochodzą od zlokalizowanych w pobliżu instytucji. Przykładem może być "Centrum Onkologii" na warszawskim Ursynowie, "Centrum Zdrowia Dziecka" w Międzylesiu czy przystanek "IMiGW" (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) na warszawskich Bielanach.

"Dzięki temu osobom przybywającym spoza miasta łatwiej znaleźć dany budynek choćby na planie miasta i dotrzeć w wybrane miejsce - tłumaczy Łukasz Filipczak, miłośnik i pasjonat komunikacji miejskiej.

Ciekawą historią może poszczycić się przystanek "Kino Ochota", który po zamknięciu kina został przemianowany na przystanek "Częstochowska" po to, by finalnie stać się przystankiem "Och Teatr" - na cześć placówki kultury powstałej w miejscu kina.

Swoje przystanki mają także niektóre uczelnie, na przykład przystanek UKSW, którego nazwa została zmieniona z "Dewajtis". Warszawska Politechnika może się poszczycić nawet swoją stacją metra.

Często nazwy przystanków biorą się od utartych nazw zwyczajowych używanych przez mieszkańców Warszawy, jak na przykład "Dyrekcja FSO". Nazwa jest zresztą przestarzała i będzie wymagała niebawem aktualizacji.

Wielkie galerie handlowe i wielkopowierzchniowe supermarkety mają także swoje własne przystanki. Są wśród nich "CH Arkadia", "CH Marki", "CH Reduta" czy "CH Blue City".

 / Fot. Raf24GNU, Licencja Wolnej Dokumentacji w wersji 1.2 Creative Commons Uznanie autorstwa Dużą liczbę ciekawych przystanków możemy znaleźć w Kielcach: "1 Maja Meblowy", "Bat. Chł. Zakład szklarski", "Domaszowska Garaże", "Górno Stacja Paliw", "Jagiellońska BP", "Krakowska Orlen", "Masłów Gmina", "Masłów Górka", "Nowiny Skoda", "Szewce Toyota", "Warszawska Fiat", "Warszawska Opel" czy "Wola Kopcowa domki".

W Krakowie natomiast znajdują się przystanki: "Baba Jaga" i "Meksyk", których nazwy pochodzą od umiejscowionych w pobliżu Restauracji. Ponadto przyjezdni na pewno docenią oryginalnie brzmiące nazwy: "Tonie", "Dziady", "Ukraina", "Wesele", "Hejnał" oraz "Brzoskwinia Kamyk".

W Płocku w pobliżu osiedla przy ulicy Łukasiewicza znajduje się przystanek : "Łukasiewicza "Wielka Płyta""

W Chełmie znajdziemy takie przystanki, jak "Rejowiecka światła" - przystanek nazwany na cześć sygnalizacji świetlnej znajdującej się w pobliżu. Dzięki nazwie "Rożdżałów sołtys" mieszkańcy nie mają problemu z trafieniem do sołtysa - śmieje się mieszkanka Chełma, Monika.

Szczecin może się poszczycić przystankiem "Załom - krzyżówka" jednak nie wiadomo, co jest tą enigmatyczną krzyżówką.

Przystanków o dziwnie brzmiących nazwach jest oczywiście dużo więcej. W Ełku znajdziemy między innymi: "Filary", "Szyba Rondo","WP Bar", "JP II Światła", "Targowa Bazar" oraz coś dla amatorów mocnych wrażeń: pętla "P. Ponurego", "Pod Lasem 1" i "Stary Cmentarz".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.