Facebook Google+ Twitter

Z lamusa poligrafii - drzeworyt

Postęp w poligrafii następuje tak szybko, że to, co jeszcze do niedawna było obowiązującym kanonem, staje się przestarzałe i odchodzi w zapomnienie. A przecież warto wiedzieć, co było zanim powstała elektroniczna gazeta - Wiadomosci24.pl.

Wierszownik zecerski / Fot. z archiwum autora.Początki drzeworytnictwa sięgają czasów starożytnego Egiptu, gdzie technikę tą stosowano do odbijania wzorów na materiałach i tkaninach. W Chinach drzeworyt znany był już w VII wieku naszej ery. Sposób kolorowego zdobienia tkanin przy pomocy klocka drzeworytowego przywieźli do Europy krzyżowcy. Z techniki tłoczenia wzorów na tkaninach, z czasem rozwinął się druk kart do gry, a w dalszych etapach tą technikę zastosowano przy drukowaniu obrazów o tematyce religijnej.

Wizja siedmiu świeczników - drzeworyt A. Durera. / Fot. Z archiwum autoraDo początku XIX wieku wycinano klocek drzeworytniczy w desce z twardego drewna np. gruszy, o grubości około 20 milimetrów. Białą farbą rysowano na nim konturowo odwrócony rysunek, a następnie przy pomocy dłutek i noży usuwano z deski te miejsca, które nie były oznaczone rysunkiem. W ten to najprostszy sposób powstawała forma drukarska, konturowa o cienkich lub grubych miejscach. Przy pomocy skórzanego tamponu, wypełnionego trawą morską lub końskim włosiem nakładano na klocek farbę drukarską, sporządzoną z sadzy i pokostu. Jako podłoża drukowego używano pergaminu, papieru lub tkanin. Odbijanie następowało poprzez silne pocieranie gładzikiem, wykonanym z kości lub poprzez tłoczenie na ręcznej prasie śrubowej. Tak wykonaną odbitkę kolorowano ręcznie farbami wodnymi. W XV wieku klocki drzeworytowe cięto konturowo.

Rysowanie ludzi - drzeworyt A. Durera. / Fot. Z archiwum autoraDo szczytowego punktu rozwoju, doprowadzony został drzeworyt, przez Albrechta Durera. Poza mniejszymi pracami wydał on u Kobergera w Norymberdze „Objawienie św. Jana”, najwspanialsze dzieło sztuki drzeworytniczej. Ilustrację drzeworytową stosowały poza wydawnictwami książkowymi wysokonakładowe czasopisma. W Polsce ilustrowano w ten sposób w XIX wieku „Trygodnik Ilustrowany:” i „Kłosy”. Umieszczali w nich swoje ilustracje tak wybitni malarze jak Franciszek Kostrzewski, Juliusz Kossak i Wojciech Gerson.

Przeczytaj inne artykuły z tej serii:
Światłodruk
Litografia
Rotograwiura
Miedzioryt
Cynkografia
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 12.12.2007 19:50

Według mnie, do szczytowego punktu rozwoju doprowadzili drzeworyt Utagawa Hirosige i Katsusika Hokusai

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.