Facebook Google+ Twitter

Z Lipna do Hollywood. Legenda Poli Negri

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-08-07 15:37

Była jedyną Polką, która podbiła Hollywood. W latach dwudziestych zdobyła fortunę i poślubiła księcia. Adolf Hitler płakał na jej filmach. Goebbels chciał ją zniszczyć. Charlie Chaplin jęczał z miłości u jej stóp.

mwmedia Pola Negri (z domu Barbara Apolonia Chałupiec) przyszła na świat w Lipnie na Kujawach w rodzinie blacharza. Jej ojciec był z pochodzenia Słowakiem, a może Cyganem. Jako jeden z czołowych działaczy rewolucyjnych w byłym Królestwie Kongresowym został zesłany w głąb Rosji, a po wybuchu Rewolucji Październikowej, wstąpił do armii polskiej, dosłużył się stopnia pułkownika i zginął w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Taką wersję zdarzeń przytoczyła Pola Negri w swojej książeczce „Wspomnienia gwiazdy”. W rzeczywistości ponoć Jerzy Chałupiec trafił do więzienia, nie jako działacz rewolucyjny, a współorganizator fałszerzy carskich rubli.

Już nie Barbara Chałupiec tylko Pola Negri

W trzy lata po aresztowaniu męża pani Eleonora Chałupiec opuściła Lipno i wraz z siedmioletnią wówczas Polą zamieszkała w Warszawie, gdzie otworzyła sklepik spożywczy. W stolicy zapisała córkę do szkoły baletowej przy Operze Warszawskiej.
Pseudonim artystyczny wymyślił jej początkujący krytyk teatralny, Stefan Krzywoszewski. Zapożyczył go od modnej wówczas włoskiej poetki Ady Negri. W szkole Pola wyróżniała się ponoć niebywałym talentem. Po niespełna roku nauki umożliwiono jej debiut na jednej ze scen warszawskich. Pod datą 2 października 1912 roku zanotowała w swoi dzienniku:
„Wczoraj ostatecznie podpisałam umowę. Dają mi 120 rubli na miesiąc. A to wszystko dzięki krytykom, jakie ukazały się po moim debiucie. W jednej gazecie napisali nawet: „Panna Pola Negri (to jest mój pseudonim) bardzo uzdolniona debiutantka, zdaje się być stworzona do większych ról. Czy to nie bajeczne?”
Nad karierą niedawnej uczennicy szkoły baletowej czuwał odtąd zakochany w niej po uszy Kazimierz Hulewicz, wiceprezes Teatrów Rządowych w Warszawie. To on był autorem scenariusza pierwszego filmu „Niewolnica miłości”, w którym wystąpiła Pola Negri. Film stanowił coś w rodzaju jej biografii, był historią córki prowincjonalnego ślusarza, do której uśmiecha się los i robi ona zawrotna karierę.

Hollywoodzki kontrakt

Do końca 1916 roku Pola Negri wystąpiła jeszcze w siedmiu filmach, realizowanych w Warszawie, a następnie wyjechała do Berlina na gościnne występy w „Deutsches Theater”. Posypały się propozycje występów w filmach niemieckich. Pola zagrała w kilku obrazach kinowych, m.in. w „Oczach mumii”, „Carmen”, „Madame Dubarry”, „Płomieniu”. To zadecydowało, że stała się gwiazdą niemieckiego filmu. Wkrótce jej sława dotarła do Ameryki. W Berlinie zjawił się przedstawiciel wytwórni „Paramounth” i zaproponował fantastyczny hollywoodzki kontrakt. Przy akompaniamencie wrzaskliwej reklamy Pola odbyła triumfalną podróż do Stanów. Był to rok 1922. Cztery lata wcześniej wyszła za mąż za zubożałego arystokratę, hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego.

Gwiazda światowego formatu

Od połowy lat 20. Pola Negri stała się światową gwiazdą. Jej amerykańskie filmy „Cienie Paryża”, „Zakazany raj”, mwmedia „Światowa dama” cieszyły się olbrzymim powodzeniem. Hollywood leżał u jej stóp. W USA stała się gwiazdą kina niemego i symbolem seksu, do czego przyczyniły się głośne romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino (zarzucano jej nawet, że pogrzeb Valentino wykorzystała do swojej reklamy). Pobierała astronomiczne honoraria, z wielkim zapałem i powodzeniem grała na giełdzie, spekulowała nieruchomościami. Artystyczne talenty ani trochę nie przeszkadzały jej w interesach handlowych. Żyła w luksusie i przepychu.
Przeprowadziła rozwód z hrabią Dąmbskim, by wyjść za mąż za gruzińskiego księcia – emigranta Sergiusza Mdivaniego, któremu wyznaczyła skromną pensyjkę, nie dopuszczając go do dyrygowania swoim majątkiem. Jednak książę nie po to żenił się z milionerką, by liczyć się z groszem, opuścił wkrótce Polę Negri. Niebawem film dźwiękowy położył kres jej aktorskim sukcesom.
Pola mówiła wprawdzie biegle po angielsku, ale z cudzoziemskim akcentem. Nie odnosząc sukcesów w filmach dźwiękowych, powróciła w 1935 r. do Europy, do Niemiec, gdzie zaczęto prześladować ją z powodu rzekomo żydowskiego pochodzenia. Uwolniona od podejrzeń w wyniku osobistej interwencji Adolfa Hitlera, zagrała ponownie w filmach niemieckich: „Mazurku”, „Moskwa-Szanghaj”, „Madame Bovary”, „Tango Notturno”.

Powrót do Stanów

Wróciła do Hollywood, jednak próby zdobycia roli nawet w trzeciorzędnych filmach amerykańskich, zakończyły się bez powodzenia. Dopiero w 1943 roku pojawiła się na ekranie, w słabej komedii „He Diddle-Diddle”. Zamieszkała w San Antonio w Teksasie, gdzie żyła jak dawniej, w luksusie, ale samotna, zniechęcona do świata i ludzi. W 1971 roku opublikowała swój barwny i prawdopodobnie zawierający wiele nieprawdziwych faktów pamiętnik „Wspomnienia gwiazdy”., którego polskie wydanie ukazało się w 1976 roku, a więc 30 lat temu. W przyszłym roku minie 20 lat od jej śmierci. Zmarła 1 sierpnia 1987 roku. w San Antonio w Teksasie.


Janusz Świąder
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Aranea
  • Aranea
  • 16.08.2011 09:28

Ja uwielbiam gwiazdy kina niemego, a zwłaszcza Polę Negri. Słyszałam, że niedługa odbędzie się repremiera filmu Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów, a w roli głównej Pola Negri. Jeśli nigdy nie widziałaś z nią filmów a jesteś zainteresowana to polecam obejrzeć zwiastun:

http://www.youtube.com/watch?v=YqNJMLTjR3A&feature=youtu.be

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak Pola Negri to taka nasza polska Marlena Dietrich,niestety totalnie zapomniana
nie widzialam filmow z Pola Negri,czytalam jej ksiazke kiedys,miala ciekawe ,pelne przygod zycie,ktore doczekalo sie
nawet ekranizacji w teatru TVP,w postaci widowiska,ktorego tytul niestety mi ulecial z glowy,a grala w nim bodaj
Magda Zawadzka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.