Facebook Google+ Twitter

Z Łodzi do Warszawy pojadą pociągi jak malowane

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-04-27 10:11

W połowie czerwca na trasę Łódź - Warszawa wyjedzie pierwszy z jedenastu nowoczesnych pociągów, zamówionych przez PKP Przewozy Regionalne. Nowe jednostki będą cichsze, szybsze i wygodniejsze, choć pasażerowie nie wszystkie zalety docenią od razu: z powodu modernizacji linii, pociągi przyspieszą dopiero w przyszłym roku.

Nowe składy, produkowane przez zakłady PESA w Bydgoszczy, mają klimatyzację, system informacji wizualnej (kolorowe wyświetlacze) i dźwiękowej, są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach, a bezpieczeństwa pasażerów strzeże system monitoringu z podglądem i automatycznym zapisem w kabinie maszynisty.

Pociągi mają po 220 miejsc siedzących. Będą mogły rozwijać prędkość do 160 kilometrów na godzinę, co po modernizacji linii Łódź - Warszawa (koniec prac w 2012 roku), skróci podróż na tym odcinku do około godziny (obecnie ponad dwie). / Fot. Fot. Dziennik Łódzki

Po pierwszym pociągu, który wyruszy w drogę w czerwcu, dwa kolejne zostaną uruchomione w lipcu, a pozostałe osiem do końca listopada. Koszty budowy, które wynoszą około 200 milionów złotych, w połowie pokrywa Unia Europejska.

(sow)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Codziennie korzystam z usług PKP na trasie Skierniewice-Warszawa. Serce się raduje jak się widzi, że coś się zmienia na lepsze. Będzie jeszcze ładniej (dworzec już mamy bardzo ładny:), szybciej, wygodniej, bliżej normalności. Pozostaje jednak zasadnicze "ale" w kwestii nowych pociągów. "Pociągi mają po 220 miejsc siedzących." Jeden "stary" wagon ma miejsc siedzących 80. Pociąg na wspomnianej trasie ma wagonów 6-9, czyli ok. 480-720 miejsc siedzących. Tylko w sezonie urlopowym zdarzają się wolne miejsca od Skierniewic. Od Żyrardowa czasami trudno dobrze stanąć. Czy PKP w ramach postępu wyśle na trasę jeden nowoczesny pociąg ( ciasny ale luksusowy), dla ok. 300 szczęśliwców, którym uda się wsiąść, czy może rzeczywiście nowoczesność będzie dla wszystkich, ale za co raz bardziej nieprzystępną cenę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.