Facebook Google+ Twitter

Z miłości do literatury

Byłam jedną z zaproszonych do konsulatu polskiego w pewnym europejskim mieście, na ogłoszenie wyników konkursu literackiego, który zorganizowała "grupa studencka". Co to za grupa, tego nie wiedziałam. Potem okazało się, że chodzi o zasłużonego Pana Profesora i dwie jego byłe studentki.Jak się okazało, to chyba nie był największy problem przy okazji tego konkursu...

Byłam jedną z zaproszonych do konsulatu polskiego w pewnym europejskim mieście, na ogłoszenie wyników konkursu literackiego, który zorganizowała "grupa studencka". Co to za grupa, tego nie wiedziałam. Potem okazało się, że chodzi o zasłużonego Pana Profesora i dwie jego byłe studentki.

Bardzo dobrze, niech Pan tak trzyma Panie Profesorze, przecież można być grupą studencką i zaraz iść na emeryturę. Pan Profesor wyjeżdża do Polski już na stałe, jest chory, dlatego jego żona będzie go reprezentować. Pytam kolegę może coś wie o konkursie, kto oceniał prace i co tu się dzieje. Podobnie jak ja, nie ma o niczym pojęcia. Na konkurs można było przysłać poezję albo prozę. Okazuje się, że niektórym wolno było i to, i to.

Przyjeżdżając do konsulatu wydaje moje ostatnie zaskórniaki. Po drodze nie jem bo oczekuje poczęstunku. W międzyczasie zgłodniałam okrutnie, ale czego nie robi się dla sztuki. Czekam w salce konsularnej na ogłoszenie wyników konkursu. Dwie młode osoby walczą z kwaśnymi minami widowni, chcą być miłe.

Cała zamieniam się w słuch i doświadczam efektu pocisku nuklearnego, rosnę z każdym słowem młodych osób z jury i unoszę się coraz wyżej, bo regulamin tego konkursu w ogóle się nie zgadza z tym co obserwuję.

Na przykład czytam, że wierszyki okolicznościowe nie mogą być oceniane, ale to chyba bzdura, bo właśnie wysokie jury przyznało pierwsze wyróżnienia za wiersz napisany na okoliczność śmierci czyjegoś kolegi. Potem orientuję się, że ktoś został wyróżniony jako prozaik, choć sam czuje się poetą i oczekiwał na nagrodę poetycką. Został literatem-prozaikiem, w dodatku wyróżnionym.

W końcu okazuje się, że nie istnieją godła, które tak pieczołowicie wybieraliśmy, ale za to znają mnie jurorzy po nazwisku i imieniu. Nawet podarowali mi dyplom.

Uczono mnie, że mam być grzeczna, no to jestem jeszcze grzeczna. Staram się trzymać gębę na kłódkę, chociaż wiem już, że wyszliśmy z komuny, ale komuna z nas nie wyszła. Moja krzywa piorunująca, doprawiona preclami i winem, bo takie łakocie stały na stole konsularnym, czyni mnie łagodniejszą. Kogoś bym tutaj pobłogosławiła i ktoś taki się trafia. Zaczepiam Pana Konsula mało grzecznym zwrotem: O co tutaj biega? Jaki cel miał ten konkurs, dlaczego nie ma nagród tylko wyróżnienia, kto oceniał nadesłane prace itd itp.?

Pan Konsul odparł mniej więcej tak: Co się Pani nie podoba? Wszystko jest prawidłowo.
- No dobrze, ale te medaliki mogliście przyznać w inny sposób i za coś innego, po co mieszać w to konkurs literacki? Konsul wzruszył ramionami, jakby chciał powiedzieć: czego się babo czepiasz?

Po sali snuli się ludzie, czepiali się okrągłych stolików, dla mnie za wysokich, a na twarzach widziałam - może tylko ja - jakiś nieokreślony popłoch, brak powietrza I nagle, eureka! Widzę bardzo dobrego poetę, stoi zdezorientowany i nie wie do kogo podejść. - A teraz ci dołożę - pomyślałam, - ktoś tu musi być winny. Szelmowsko uśmiechnięta biegłam, aby wlać mu do ucha trochę jadu, efektu mojej frustracji.

A co nie docenili? widzisz trzeba bywać tu i tam a ty gryzmolisz te swoje wierszyki i medalu niet!

Oto wierszyk dla Pana Konsula
Hej Konsulu
Panie Królu
tutaj twoje dzieci śmieci
gdyby mogli
konsulować by ci nie pomogli
a przyczyna prosta
w kasie nie mam nawet grosza na kulturę
no to lulu
Panie Królu !


Wasza anonimowa reporterka jak mi nic nie zrobią to się przyznam.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Baba z palmy


Komentarze (155):

Sortuj komentarze:

kontra 02.03.2011 22:32
Ocena: Ocena pozytywna 11 Ocena negatywna 9

Panie Luka regulamin tego konkursu egzystuje tylko na dyskach twardych prywatnych komputerow.
Poniewaz wlasnie taka droga zostal ogloszony. Rozumie pan. To byl prywatny konkurs. [kasuj]

kontra

kontra 02.03.2011 22:27
Ocena: Ocena pozytywna 16 Ocena negatywna 14

Panie Luka, co sie pan tak przyczepil. Tu nikt nie krytykuje werdyktu jury. Konkurs nie zostal rozpisany publicznie i jego organizacja byla od poczatku fatalna. To sa powody do niezadowolenia. Ale sam werdykt jest swiety. Tego nikt nie krytykuje do jasnej cholery. [ka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kłamstwo nie staje się prawdą tylko dlatego, że wierzy w nie więcej osób.

— Oscar Wilde

Komentarz został ukrytyrozwiń

przegladaka na razie dziala ,dzie4ki

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polonus
  • Polonus
  • 12.03.2011 13:57

Polska tastatura to pryszcz. wymaga tylko naciskania dwóch klawiszy jednocześnie. Znajdzie Pani ją w każdym systemie komputera. Trzeba chcieć. Abstrahując jednak od polskich znaków , między "wieze a wierze" jest różnica znaczeniowa i błąd jak byk- ortograficzny, więc nie tastatura tu winna, tak jak i "u i ó ".
Proszę wybaczyć nie będę udzielać lekcji komputerowych.
tutaj link http://www.mozilla-europe.org/pl/firefox/

Komentarz został ukrytyrozwiń

proszę sobie zainstalować przeglądarkę FF w j. polskim,..... prosze podas strone ...moj
niemiecki system psuje po polsku worda , nie wiem jakl bedzie
z przegladarka

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzieki i przeoraszam nie mam polskiej tastatury i dlatego takie bledy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polonus
  • Polonus
  • 12.03.2011 12:11

Pani Stasiu, proszę sobie zainstalować przeglądarkę FF w j. polskim, będzie Pani podkreślało od razu na czerwono wszystkie byki i takie błędy jak ten przed chwilką "wieżę"
Czy nigdy Pani nie słyszała : Czy na wieży siedzi Jerzy gdy nie wierzy , że jeż się jeży a nie wierzy, gdy siedzi na tej samej wieży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

KP 02.03.2011 20:28 nie wieze ze sie wstydzisz i wogole nie przekonales mnie
jakos to wszystko jest mialkie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polaczki
  • Polaczki
  • 09.03.2011 18:46

szarpanie za wlosy wy nie wiecie, ze w konsulatach pierze sie drobne pieniazki.

Bidaki Polaczki

Komentarz został ukrytyrozwiń

www.fragile.net.pl, Grupa poetycka WARS,
to jest dobry konkurs nagroda wydanie ksiazki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.