Facebook Google+ Twitter

Z młodymi artystami o utopiach - dziś kolejny Worldchat

O tym, jak bardzo współczesna kultura jest przesiąknięta wpływami internetu, będzie można przekonać się w piątek, 22 czerwca, śledząc z własnego komputera projekt Worldchat 7080. W Gdańsku na Worldchat zaprasza Instytut Sztuki Wyspa.

Rozmawiam z Romą Piotrowską z Instytutu Sztuki Wyspa.

Powiedzmy sobie wprost – samo czatowanie nie jest już od dawna niczym niezwykłym. Czym wyróżnia się Worldchat?


Elektrovol / Fot. materiały promocyjne– Worldchat7080 to globalny projekt internetowy skupiający osoby urodzone w latach 70. i 80. związane ze sztuką – młodych dziennikarzy, kuratorów, animatorów kultury, krytyków, polityków i samych artystów. Każdorazowo w przygotowanych chatroomach dyskutują o ważnych dla ich pokolenia tematach powiązanych ze sztuką.

Jutrzejsza edycja jest poświęcona przyszłości pieniędzy. W tym samym momencie - we wszystkich placówkach w których odbędzie się chat - będą trwały otwarte dla publiczności imprezy artystyczne z udziałem muzyków, aktorów i performerów. Wszyscy biorący udział w imprezie będą mogli na bieżąco, za pośrednictwem kamer internetowych, oglądać to co się dzieje w pozostałych miejscach. Projekt został zainicjowany przez Menno van der Veen`a i poprowadzony przez centrum kulturalno - polityczne De Balie w Amsterdamie.

O czym jest najbliższy Worldchart?


– Tak jak wspomniałam, 22 czerwca będziemy rozmawiać o przyszłości pieniędzy. Jaki byłby świat, gdyby pieniądze nie były dominującym elementem w społeczeństwie? Jakiego rodzaju utopie możemy sobie wyobrazić? Czy nasza infrastruktura byłaby inna? Nasz sposób życia? Polityka? Czy sztuka miałaby większe Bartosz H_12 Hervy / Fot. materiały promocyjneznaczenie niż ma dzisiaj? Jak by wyglądał nasz system ekonomiczny? Czy nadal istniałby globalizm? Jeśli tak, jaką spełniałby rolę? Czy ludzie byliby bardziej cywilizowani? Czy nadal istniałby internet? Jeśli nie, czy stanowiłoby to problem? Czy bylibyśmy szczęśliwsi? Jak byśmy się do siebie odnosili? Czy istniałyby socjalne struktury władzy? I jaki dominowałby wówczas ruch polityczny? Zbadamy zagadnienia „świata bez pieniędzy” i to, jak taki świat mógłby wyglądać. Temat ten stał się bardzo interesujący odkąd każdy system ekonomiczny oparty jest na pieniądzu.

Dlaczego właściwie pokolenie 70-80 zabiera głos w tym przedsięwzięciu?


– Celem przedsięwzięcia jest zbadanie podstaw moralnych tzw. generacji 7080, generacji Zero, X, Patat, back seat. Chat umożliwia zbadanie w jaki sposób generacja ta myśli o tematach związanych z problemami miasta, środowiska, miłości, warunków bytowych, szczęścia, idealizmu, Europy, sztuki, seksu, standardów i wartości, odpowiedzialności, religii, życia, kariery, wolności, kapitalizmu, rodziny, polityki, wojny etc.

Honorata Martin / Fot. materiały promocyjne

Zaproszeni goście są powiązani ze światem sztuki, czy rzeczywiście będą mieli cokolwiek do powiedzenia na temat pieniędzy?


– Na pewno tak! Współczesna sztuka ma bardzo dużo wspólnego z politycznością. Artyści nie są zamknięci na otaczającą ich rzeczywistość, co więcej są aktywistami zaangażowanymi politycznie. Do czatu zaprosiliśmy nie tylko artystów. Moderatorką czatu będzie Magda Pustoła, socjolożka i krytyczka sztuki.

Opowiedz coś o artystach, którzy będą wzbogacać czat swoimi projektami.


– Do czatu zaprosiliśmy performerów i muzyków. Pierwszy performance będzie robił Hiwa K., który utrzymuje, że nie jest artystą. Będąc kucharzem, nauczycielem, tancerzem i pieśniarzem, potrafi korzystać ze swoich umiejętności, realizując przy tym artystyczne projekty. Tym razem, znajdując się w Niemczech, będzie gotował według instrukcji swojej mamy, która będzie mu je dawała przez internet, znajdując się w Iraku. My także spróbujemy ugotować obiad według przepisu Hiwy i jego mamy.

Hiva K. / Fot. materiały promocyjneZaprosiliśmy także młodą artystkę studiującą na gdańskiej ASP Honoratę Martin, która dała się poznać jako autorka poruszających performance. Jej działania wyróżnia zdecydowanie i umiejętność wywoływania prawdziwych emocji.

Zaprosiliśmy też muzyków. Bartosz H_12 Hervy zagra godzinny live-act osadzony w stylistyce miejskiego ambientu, trance i noise. Jego koncert uzupełnią filmowe wizualizacje, które artysta przygotowuje samodzielnie do swojej muzyki. Zagra także Efektvol - troje młodych artystów tworzących syntezę dźwięku i wizji. Muzyka jaką robią wywodzi się z analogowego brzmienia lat 80 i zbliża się do stylu electro–italo. Pełna melodyjnych dźwięków i żywych sekwencji przypomina atmosferę disco word`u lat 80.

Czy, oprócz zapisu chatu, ich obecność także będzie rejestrowana w internecie?


– Takie są nasze plany.

Jak można dostać się do grona czatujących w Wyspie bądź publiczności?


– Zachęcamy wszystkich do przyniesienia własnego laptopa odbierającego bezprzewodowy internet, aby wziąć udział w czacie. Wystarczy wpisać się na listę na adres wyspainf@vp.pl lub modelator_mail@wp.pl z „chat” w temacie - lub przyjść z zaproszeniem.

Jak to się stało, że tegoroczny Worldchat obywa się w IS Wyspa?


– Zostaliśmy zaproszeni do tego projektu przez centrum kulturalno polityczne De Balie w Amsterdamie. Worldchat nie odbędzie się nigdzie indziej w Polsce, ale oczywiście każdy może wziąć udział w czacie z własnego komputera w domu, logując się na stronie chatu
Projekt został zrealizowany ze strony Wyspy przez Anetę Szylak we współpracy ze mną, Olą Grzonkowską i Maksem Bochenkiem.


***

7080 Worldchat: The future of money / 22 czerwca 2007, godz.19.
Chat będzie odbywał się w języku angielskim.
Instytut Sztuki Wyspa mieści się na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej. Link do strony Instytutu: link

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Aj, chcialem Ci dac plusa - bo ostatnio nie dalem (sam koment:) i sie powtorzylo. Anyway, szkoda, ze nie zadbano o strone techniczna - troche glupio, skoro na tym wlasnie cale wydarzenie polegalo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) dobrze zrobiony wywiad. dawno juz w Wyspie nie bylem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety przez lagi sam czat był w Wyspie jednynie obserwowany, nie sposób było zadać pytania. Poziom debat określam jako średni, ale za to koncerty Efektvol i Hervy MIAŻDŻĄCE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oliwio, nie wpadlem na czast, bo bylem poza domem i kompem. Jak wypadl?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Tego rodzaju działania są mi obce, ale tekst przeczytałam z zainteresowaniem. A do tego Wyspa, Stocznia Gdańsk, Gdańsk ... to ma dla mnie szczególny wymiar :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukasz, wpadnij na czat!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) dobrze zrobiony wywiad. dawno juz w Wyspie nie bylem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.06.2007 20:48

(+) dobry tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.