Facebook Google+ Twitter

"Z nadzieją przez życie" - recital Alony Szostak

W ramach XIII Festiwalu Warszawa Singera stołeczna publiczność mogła posłuchać premierowego recitalu Alony Szostak - "Z nadzieją przez życie". Recital odbył się w Teatrze Kwadrat.

Alona Szostak / Fot. Weronika TrzeciakPodczas recitalu Alony Szostak można było posłuchać melancholijnych piosenek z kręgu kultury żydowskiej w czterech językach - polskim, rosyjskim, jidysz i hebrajskim. Artystka wybrała utwory, które mają dla niej duże znaczenie, m.in. kompozycje Izaaka Osipowicza Dunajewskiego, a także piosenki Barbry Streisand, Jeleny Wajengi oraz Miri Mesiki.

Lena Minkacz / Fot. Weronika TrzeciakAlona Szostak, obdarzona ciepłą barwą głosu, rzadko spotykaną, wspaniale zinterpretowała utwory wpisujące się w tematykę Festiwalu Warszawa Singera. Rosyjskiej artystce akompaniowała na fortepianie niezwykle utalentowana pianistka - Lena Minkacz, która dokonała przepięknych aranżacji, przygotowywanych specjalnie na tę okazję przez kilka miesięcy. Wszystkie melodie były bardzo nostalgiczne i refleksyjne, jednak Alona Szostak uznała, że nie należy się obawiać bycia nostalgicznym. I choć piosenki miały w sobie coś niezwykłego, były zaśpiewane perfekcyjnie, to kilka z nich zapadło mi w pamięć.

Alona Szostak / Fot. Weronika TrzeciakJedną z piękniejszych piosenek tego popołudnia było "Serce", które śpiewa Irena Santor. Kompozycja Izaaka Osipowicza Dunajewskiego została zaśpiewana przez Alonę Szostak w języku rosyjskim. Jest to bardzo rozpoznawalny utwór, którego refren po polsku brzmi: Serce to najpiękniejsze słowo świata. Serce to w życiu najcudniejszy skarb. Serce - miłości hymn, co w słońce wzlata. To baśń skrzydlata, to szczęście i zaklęty czar.

Bardzo podobał mi się utwór "Skrzypiec Hercowicz" Ewy Demarczyk. Alona Szostak pięknie zinterpretowała tekst Osipa Mandelsztama: Był sobie skrzypek Hercowicz. Co grał z pamięci jak z nut. Z Schuberta on umiał zrobić - No brylant, no istny cud.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.