Facebook Google+ Twitter

Z nadzieją w przyszłość

Zapowiedziana 18 października 2008 roku na konferencji "Otwarta Polska" w Krakowie, inicjatywa utworzenia ruchu na rzecz współpracy partii i organizacji centrolewicowych, "stała się ciałem".

Założyciele i sympatycy Porozumienia dla Przyszłości / Fot. Michał ZarzyckiNarodziny nowego ruchu, konsolidującego partie i organizacje centrolewicowe, ogłoszono 1 lutego
2009 roku w Warszawie. Czołowi przedstawiciele trzech partii, SDPL Wojciech Filemonowicz, Marek Borowski i Bartosz Dominiak, PD Brygida Kuźniak i Janusz Onyszkiewicz oraz Zielonych 2004 Agnieszka Grzybek i Dariusz Szwed, obwieścili wolę współpracy w ramach nowego projektu społeczno - politycznego, pod roboczą nazwą "Porozumienie dla Przyszłości".

Znakiem firmowym" ruchu, jest znana postać na polskiej scenie politycznej, eurodeputowany - prof. Dariusz Rosati.

Kilkuset przybyłych do Warszawy uczestników utożsamiających się z ideami ruchu, nie zaskoczyły głoszone tezy i deklaracje. Bowiem w drodze uzgadniania zarysów wspólnego projektu deklaracji programowej, zasięgano opinii w środowiskach i na wszystkich szczeblach struktur organizacyjnych. Inaugurujące przemówienie wygłosił patron ruchu "Porozumienie dla Przyszłości" - prof. Rosati.

Prof. Genowefa Grabowska - eurodeputowana / Fot. Stefania NajsarekMarek Borowski b.przewodniczący SDPL / Fot. Stefania NajsarekNa wstępie sięgnął do genezy ruchu, który w zamyśle jest odpowiedzią na zapotrzebowanie milionów Polaków, obawiających się powrotu do władzy partii PiS.

- Jest to partia anachroniczna - mówił Rosati - składająca się z ludzi pełnych kompleksów i obsesji, a nasz ruch jest przeciwwagą dla awantur o przeszłość. - Mamy dość dzikiej lustracji - wołał - mamy dość panoszenia się kapłanów wiedzy tajemnej, chcemy tworzyć porozumienie ludzi, którym bliskie są takie wartości jak wolność, solidarność, równe szanse i wrażliwość na biedę.

- Ruch nie jest partią - kontynuował Rosati - w jego skład wchodzą partie zachowując własne tożsamości polityczne, a silnie łączą je wspólne wartości i dążenia. To alternatywa dla Polaków także wobec PO nie spełniającej oczekiwań społecznych, bagatelizującej problemy, jak choćby ostatnio zagrożenie kryzysem. Słowa Rosatiego wzmocniło donośne "nie" - przewodniczącego SDPL W. Filemonowicza - dla powrotu do władzy Tadeusza Rydzyka, Jarosława Kaczynskiego i Zbigniewa zwanego dziś "Z".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 28.02.2009 18:22

"Porozumienie dla Przyszłości" , "Otwarta Polska" - piękne hasła. I na tym, w mojej ocenie, całe piękno się kończy. Jestem więcej niż sceptyczna. To był wiec przewyborczy z wykorzystaniem starej jak świat socjotechniki. Chciała bym się mylić, ale nie mam złudzeń. Pan Rosati jako twarz tego projektu też go nie uratuje, chociaż oczywiście przystojni i nie zanadto jeszcze skompromotowani profesorowie dobrze się sprzedają. Społczeństwo jest już za bardzo (i zbyt boleśnie) doświadczone, aby się nabrać na ten "bezinteresowny" zryw i na obiecanki starych partyjnych wyjadaczy, którzy pociągają sznurki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.02.2009 20:49

+)) Jasna, przejrzysta relacja i w dodatku - z nadzieją! Dziękuję. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za świetną relację:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drodzy Państwo, dziękuję za pozytywne przyjęcie przede wszystkim inicjatywy polityczno - społecznej, a także mojej relacji z tego wydarzenia.
Założyciele i zwolennicy PdP pracują nad formułą, która okaże się atrakcyjna dla Polaków.
Doprowadzenie do równowagi na scenie politycznej, pozwoli na współzawodniczenie na argumenty;
i nasze dobro, powinno zgadzać się z dobrem dla Polski, nie dla polityków!
Język agresji, kalumnie, kłótnie, jakich jesteśmy świadkami, muszą zniknąć z dialogu politycznego. Ludzie mają już tego dość. Dla różnych kontrowersyjnych indywiduów, w życiu publicznym miejsca nie ma! Ten ruch daje nadzieję na zmiany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze boję się, gdy politycy mówią o "dobru Polski". Nie wiem czy moje dobro zgadza się z ich dobrem. Ale i tak (+) za zawodową relację dla Autorki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za ciekawą relacje. Chociaż nie jestem zwolennikiem centrolewicy, to życzę Jej powodzenia. W każdym państwie monolity partyjne szkodzą , musi być zdecydowana przeciwwaga i należy mieć nadzieje, że takowa powolutku powstaje i się rozwija.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ oby tytul artykulu zafunkcjonowal w zyciu 8-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawa jak zawsze relacja o istotnych wydarzeniach z pierwszej ręki, napisana lekko i przystępnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Jak zwykle ciekawy artykuł o ciekawej, pozytywnej inicjatywie. Oby tylko nie wyszło jak zazwyczaj u nas. Aż się boję bać, żeby "nie zapeszyć" tej inicjatywy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle obiektywny i wywzony tekst p.Najsarek, pisany z "pierwszej ręki".
Należy inicjatorom i uczestnikom PdP zyczyc jak najlepiej i Porozumienie popierać.
Wreszcie inicjatywa bez oszołomstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.