Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7230 miejsce

"Z nieba do Nieba" Zbigniewa Kowalewskiego w Radio Wnet

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-09-04 12:58

3 września przy ulicy Koszykowej 8 w Warszawie, w Klubie Radia Wnet odbył się niezwykły seans filmowy. Przybyli na zaproszenie organizatorów obejrzeli film "Z nieba do Nieba" w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego.

Kadr z filmu "Z nieba do Nieba" / Fot. Ewa KrzysiakNiewielka sala projekcyjna wypełniły po brzegi przeważnie osoby starszej generacji widzów, choć nie zabrakło i młodych zainteresowanych historią Polski i Polaków podczas II wojny światowej. Film "Z nieba do Nieba" Zbigniewa Kowalewskiego opowiada historię o zamordowanej w Katyniu - por. pil. Janinie Lewandowskiej.  / Fot. Ewa Krzysiak

Córka generała Józefa Dowbora - Muśnickiego, była śpiewaczką, tancerką, pianistką, ale przede wszystkim miłośniczką awiacji. W okresie wielkich sukcesów Żwirki i Wigury, Bajana, Pokrzywki, Hynka i rekordowych wyczynów Skarżyńskiego i Orlińskiego, lotnictwo było jej prawdziwą pasją. Wyszła też za mąż za lotnika. Wszystko to nagle skończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej. Jadącą na zgrupowanie w kierunku Łucka poznańskich lotników, a wśród nich Janinę, otoczyły oddziały Armii Czerwonej i w rezultacie wszyscy poszli do sowieckiej niewoli, a tam wkrótce oficerowie i funkcjonariusze służby publicznej RP zostali zamordowani strzałem w tył głowy. Bohaterka filmu przeżyła zaledwie 32 lata.

Kadr z filmu "Z nieba do Nieba" / Fot. Ewa KrzysiakKadr z filmu "Z nieba do Nieba" / Fot. Ewa KrzysiakKadr z filmu "Z nieba do Nieba" / Fot. Ewa Krzysiak O jej losie dyskutowano po projekcji filmu "Z nieba do Nieba". Spotkanie prowadził redaktor Radia Wnet Michał Kuc, a oprócz reżysera Zbigniewa Kowalewskiego i odtwórcy roli ojca bohaterki - Bogdana Kozyry, brał w nim udział także Sławomir M. Nowak, wydawca pierwszej książki z cyklu "Polskie Skrzydła" z Wydawnictwa Aurora. Powiedział, że kolejnymi pozycjami z tej lotniczej serii będą publikacje z DVD o Stanisławie Skalskim, zdobywcy Atlantyku - Stanisławie Skarżyńskim, a także Bolesławie Orlińskim, który dokonał rajdu na trasie Warszawa - Tokio - Warszawa.

Reżyser Zbigniew Kowalewski i prowadzący spotkanie redaktor Radia Wnet Michał Kuc / Fot. Ewa KrzysiakBogdan Kozyra i / Fot. Ewa Krzysiak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Film "Z nieba do Nieba" został zakwalifikowany do IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Odbędzie się on w dniach 16 - 21 września w Klubie Festiwalowym Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod wrażeniem, gratulacje dla Pana Zbigniewa Kowalewskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbyszku, życzę dalszych sukcesów. Jak dobrze , że są jeszcze tacy ludzie jak Zbigniew Kowalewski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Pana Zbigniewa! Gratulacje dla Ewy za wyłuskanie informacji i ciekawy artykuł!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Pana Zbigniewa Kowalewskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.