Facebook Google+ Twitter

Z Nowego Świata

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-05-09 13:14

Najsłynniejsze dzieło Dvoraka – IX Symfonia e-moll op.95 – powstało w USA, pod wpływem fascynacji przyrodą, kulturą rdzennych mieszkańców i atmosferą wielomilionowego miasta. Całe to bogactwo przeżyć i wrażeń doskonale odzwierciedlają po

Antonin Dvořák - IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata”

Najsłynniejsze dzieło Dvoraka – IX Symfonia e-moll op.95 – powstało w USA, pod wpływem fascynacji przyrodą, kulturą rdzennych mieszkańców i atmosferą wielomilionowego miasta. Całe to bogactwo przeżyć i wrażeń doskonale odzwierciedlają poszczególne części Symfonii, przez samego kompozytora nazwanej „Z Nowego Świata”.
Prawykonanie dzieła odbyło się oczywiście w Nowym Jorku w roku 1893 i stało się jednym z największych wydarzeń w życiu muzycznym Stanów Zjednoczonych. Na premierę do Carnegie Hall ściągnęły tłumy.
„New York Herald” w 1893 opisywał kompozycję w samych superlatywach:
Wielka symfonia Dworzaka! – Cud piękności! – Dyrektor konserwatorium narodowego ofiarował literaturze muzycznej mistrzowskie dzieło – pierwsza część najtragiczniejsza, druga najpiękniejsza, trzecia najdowcipniejsza!
Sam Dworzak pisał o swoim utworze: „Sprawia mi ogromnie dużo radości i będzie się zasadniczo różnić od moich poprzednich symfonii. Ano, każdy kto ma nosa, musi wyczuć wpływ Ameryki. Z Nowego Świata” – to znaczy wrażenia i pozdrowienia z Nowego Świata…”

Stanisław Moniuszko - Uwertura do opery „Flis”

Stanisław Moniuszko, ojciec polskiej opery narodowej, swoją twórczością spełnił oczekiwania, jakie wysuwano już wobec Chopina. Właśnie w rozwoju opery dopatrywano się rozwoju polskiej muzyki w ogóle. Chopin skutecznie odpowiadał, że nic na to nie poradzi, „że w głowie ma same klawisze”.
„Flis” Stanisława Moniuszki, to typowy przykład opery komiczno-ludowej. Wartka akcja, melodie znakomicie oddające komizm sytuacji zyskały uznanie nie tylko słuchaczy ale i krytyki. Ta jednoaktowa opera poprzedzona jest uwerturą, która łączy się bezpośrednio z lekką i pogodną akcją opery.

Apolinary Szeluto - Koncert skrzypcowy A-dur op.98

Mija właśnie 130 rocznica urodzin kompozytora, który wraz z K.Szymanowskim, L. Różyckim i G.Fitelbergiem tworzyli Młodą Polskę w muzyce. Koncert skrzypcowy A-dur op.98 to dzieło okresu wojennego, który Szeluto spędził w Warszawie. Po wojnie wrócił do Słupcy, gdzie włączył się aktywnie w życie społeczne i prawnicze miasta. Bogata twórczość kompozytora, w większości dzisiaj zapomniana, odkrywana jest ponownie przez artystów, którzy zaczynają doceniać oryginalność dzieł Apolinarego Szeluty.

Ewelina Nowicka - polska skrzypaczka i kompozytorka. W latach 2001-2007 studiowała skrzypce oraz pedagogikę w klasie Prof. Petru Munteanu w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Od 2007 do 2009 roku podyplomowo studiowała grę na skrzypcach w Hochschule für Künste w Bremie, a w latach 2010-2012 odbyła mistrzowskie studia podyplomowe w klasie Prof. Katrin Scholz w Hochschule für Künste w Bremie.
Jest zdobywczynią wielu nagród w międzynarodowych i krajowych konkursach skrzypcowych. Między innymi jest laureatką nagrody Radia Heskiego we Frankfurcie nad Menem, II nagrody na międzynarodowym konkursie skrzypcowym w Goch (1997), pierwsza nagroda na ogólnopolskim konkursie muzyki kameralnej we Wrocławiu (2001), III nagrody na konkursie Elise Meyer w Hamburgu (2003), III nagrody na konkursie „Moderne Solo Streicher” w Bremie (2008).

Ewelina NOWICKA /skrzypce/
Zygmunt RYCHERT /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
S. Moniuszko - Uwertura do opery Flis
A. Szeluto - Koncert A-dur na skrzypce i orkiestrę symfoniczną
A. Dworzak - IX Symfonia "Z Nowego Świata"

Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich – Probaltica.

16 maja (piątek), godz. 19:00, Sala Wielka Dworu Artusa
Bilety: 30/20 zł

( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.