Facebook Google+ Twitter

Z nowym rokiem 2015 nie wszyscy pacjenci dostaną się do lekarzy

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-01-01 10:14

Porozumienie Zielonogórskie oczekuje (...) wzrostu finansowania o dwa miliardy złotych, możliwości zamykania przychodni w wybrane przez siebie dni i opłaty pacjenta na wejściu - mówił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. By U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Eddie Harrison [Public domain], via Wikimedia Commons Rozmowy prowadzone w grudniu ubiegłego roku przez Ministerstwo Zdrowia z działaczami PZ w sprawie finansowania placówek podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 r. zakończyły się fiaskiem. PZ przedstawiło żądania, na które resort nie wyraził zgody. Minister ich poczynania uznał za szantaż i działania na szkodę pacjenta.

Do wczoraj przeszło 300 przychodni z Porozumienia Zielonogórskiego podpisało umowy z NFZ (mogli to zrobić do 31 grudnia do północy). Pozostałe placówki będą zamknięte dla pacjentów. Lekarze mają w tym czasie wykorzystywać zaległe urlopy.

7 grudnia byliśmy już blisko i mamy protokół zbieżności, rozbieżności, podpisany przez prezesa Krajewskiego, to jest prezes Porozumienia Zielonogórskiego, w którym oczekiwał od resortu wzrostu finansowania do 1 170 000 000. Nagle zmienił się negocjator. Negocjacje przejął dr Marek Twardowski (...) i powiedział twardo: 2 000 000 000 złotych i tyle. Do tego mamy oczekiwanie takie, żeby przez przynajmniej 20 dni w roku przychodnie mogły być zamknięte, żeby w pierwszą, czy drugą środę każdego miesiąca mogły być krócej czynne. (...) Ja nie mogę pozwolić na to, że przychodnie będą zamknięte przez 20 dni w roku, a pacjent będzie się odbijał od drzwi - mówił Arłukowicz w RFM.

I wdrożył plan B wg., którego pacjenci nie przyjęci przez lekarzy POZ, będą mogli zmienić lekarza pierwszego kontaktu (jest to możliwe 3 razy w ciągu roku), albo zgłosić się do szpitala, do oddziału ratunkowego. Stamtąd nie mogą odejść z kwitkiem.

Jak podaje TVN24 najtrudniejsza sytuacja czeka pacjentów w województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim.

Jeżeli pacjenci nie otrzymają świadczenia (...), proszę natychmiast dzwonić na naszą bezpłatną infolinię, która jest czynna od godz. 9 do 21 po numerem 800 190 590 - można się dodzwonić z każdego telefonu. Tu będą udzielane informacje, gdzie jest najbliżej położone miejsce, gdzie udzielane są świadczenia lub, gdy będzie odmowa ich udzielenia, pracownicy będą kontaktowali się z placówką i wpływali na świadczeniodawców, by pacjenci otrzymali pomoc - powiedziała Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska.

Także ze stron internetowych NFZ w/w oddziałów można się dowiedzieć, które placówki podpisały kontrakty i gdzie się udać, by uzyskać pomoc lekarską.

Jedynie w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim umowy na 2015 r. podpisały wszystkie placówki POZ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego robią ...happening
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150103/KRAJSWIAT/150109801

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lekarze chyba zapominają na czym ich zawód polega i co przysięgali
"Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam:
* obowiązki te sumiennie spełniać;
* służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu;
* według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem kiedyś w przychodni "zdrowia" lekarz powinien przyjmować do 16 ale już po 15 wychodził z gabinetu,spytałem co z ze mną jestem chory ??--odpowiedział,że mam przyjść nazajutrz,spytałem tylko,czy jego samochód jest ognioodporny ? aluzje poniał i wrócił do gabinetu.Chamstwo niech chamstwem się odciska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, gra się toczy.
Pan proponuje poradnik gry z cyklu: Przybieżeli do przychodni. Chwyty. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życzenia noworoczne: odejdź Pacjencie w zdrowiu! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę nową politykę rządu: donosy obywatelskie (były już na szkoły, nauczycieli, teraz pan minister, kolega pani ministry, proponuje na przychodnie i lekarzy)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepszy sposób na dostanie się do lekarza od lat jest taki sam: znietrzeźwić się, poczekać w miejscu publicznym na transport z policji lub straży miejskiej do SOR, a tam beż kolejki wszystkie badania mamy na cito.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.