Facebook Google+ Twitter

Z Nowym Rokiem przybędzie prawie 12 tys. mieszczan

Kołaczyce, Łaszczów, Przecław, Radłów, Szepietowo i Tychowo to nazwy sześciu nowych miast. Od 1 stycznia 2010 roku liczba polskich mieszczan zwiększa się zatem o liczbę ludności tych miejscowości, a więc o prawie 12 tys. osób.

Wjazd do Radłowa / Fot. http://pl.wikipedia.orgNa podstawie decyzji Rady Ministrów sześć polskich miejscowości z dniem 1 stycznia 2010 roku uzyskuje status miasta. Dla podkarpackich Kołaczyc i Przecławia oraz Łaszczowa na Zamojszczyźnie będzie to odzyskanie praw miejskich. Posiadający już na przełomie XVII i XVIII wieku rynek Radłów w województwie małopolskim, podobnie jak Szepietowo na Podlasiu i Tychowo w Zachodniopomorskiem, staje się zaś pełnoprawnym grodem po raz pierwszy. W ten sposób liczba miast w Polsce wzrasta do 903.

Rynek w Kołaczycach / Fot. http://pl.wikipedia.orgKołaczyce położone są nad Wisłoką, w zachodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie jasielskim. Lokowane były już w roku 1339 przez króla Kazimierza Wielkiego. Przestały być miastem w roku 1919. Mała liczba mieszkańców (ok. 1400 osób) stanowiła dotąd przeszkodę w odzyskaniu praw miejskich.

Położony w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego Łaszczów, posiadał prawa miejskie w latach 1549 - 1870. Do roku 1578 miejscowość nosiła nazwę "Prawda". W XVII wieku zaczęli przybywać tutaj Żydzi, którzy do czasów II wojny światowej stanowili ponad 90 proc. wszystkich mieszkańców. W czerwcu 1944 Łaszczów został niemal doszczętnie spalony przez Ukraińską Armię Powstańczą. Obecnie w miasteczku żyje 2300 osób.

Pałac w Przecławiu / Fot. http://pl.wikipedia.orgPrzecław, podobnie jak Kołaczyce, położony jest w województwie podkarpackim, w pobliżu Mielca i także w 1919 roku utracił prawa miejskie. Będzie jednym z najmniejszym miast, liczy bowiem niespełna 1400 mieszkańców. W Przecławiu znajduje się zabytkowy, okazały pałac, pełniący rolę korpusu zamku przecławskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niech nam żyją nowe polskie miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.