Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4446 miejsce

Z okazji 110. rocznicy Nobla Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej organizuje w dniu 13 grudnia 2015 r. uroczystość z okazji 110. rocznicy przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi literackiej Nagrody Nobla. Towarzyszy jej otwarcie wystawy "Ambasadorzy Słowa".

 / Fot. plakat Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprasza w dniu 13 grudnia br. o godzinie 15.00 na uroczystość poświęconą 110. rocznicy przyznania Nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi. Uroczystości będzie towarzyszyć otwarcie wystawy „Ambasadorzy Słowa - polscy nobliści literaccy”.

Celem wystawy jest przede wszystkim przypomnienie życia i twórczości autorów, którzy rozsławili polską literaturę na świecie. Do grona laureatów tej najbardziej prestiżowej nagrody literackiej należą – Henryk Sienkiewicz, Władysław Stanisław Reymont, Czesław Miłosza i Wisława Szymborska. Wystawa prezentuje plansze dotyczące polskich noblistów literackich, ponadto prezentowane są pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza, rękopisy, fotografie, kolekcja medali sienkiewiczowskich, przedmioty codziennego użytku pisarza: okulary, pióro, maszyna do pisania.

 / Fot. plakat Jak akcentują organizatorzy przedsięwzięcia: "110. rocznica przyznania Nagrody Nobla Henryka Sienkiewiczowi jest wydarzeniem doniosłym w skali ogólnopolskiej. Twórczość Henryka Sienkiewicza ukoronowana w tak trudnych dla narodu czasach zaborów, stanowiła dowód, iż Polska istnieje mimo wykreślenia jej z mapy Europy. Twórczość noblisty stanowi klasykę literatury polskiej jako dziedzictwo kulturowe, świadczące o tożsamości i odrębności narodu polskiego".

Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości, jak napisano w uzasadnieniu, za "wybitne Replika medalu Nagrody Nobla / Fot. materiały prasowe osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu".

Wystawa "Ambasadorzy Słowa - polscy nobliści literaccy" była przygotowana w tym roku i eksponowana w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Na ekspozycji można było poznać przemówienia laureatów literackiej Nagrody Nobla - w tym dwa z nich: Czesława Miłosza i Wisławy Szymbosrkiej usłyszeć dzięki archiwalnym nagraniom. Wystawa powstała m.in. dzięki współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz spadkobiercami Czesława Miłosza.

Fragment ekspozycji w Muzeum w Woli Okrzejskiej / Fot. materiały prasowe W swoim sztokholmskim przemówieniu, wygłoszonym 10 grudnia 1905 r., Henryk Sienkiewicz powiedział między innymi:

„Zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski!... Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że ona żyje!... Głoszono ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa!... Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!" Wyrażał wdzięczność za to, że „w oczach całego świata uznana została doniosłość pracy polskiego narodu, a jego twórczość uwieńczona”. Mowę zakończył słowami: „Więc za to uwieńczenie – nie mojej – ale polskiego ducha i pracy, składam jako Polak gorące podziękowanie”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.