Facebook Google+ Twitter

Z okazji 206. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego w Elblągu

Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu 4 IX br. uczciła 206. rocznicę urodzin Patrona akcją plenerową czytania poezji wielkiego krzemieńczanina. Przy Bramie Targowej wybrane wiersze zaprezentowali najlepsi uczniowie z klas drugich.

1 z 26 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Recytatorzy poezji Juliusza Słowackiego. Fot. Adrianna Adamek-Świechowska
Recytatorzy poezji Juliusza Słowackiego. Fot. Adrianna Adamek-Świechowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Młodzież zareagowała pozytywnie na pomysł, który został zainspirowany czteroletnią tradycją akcji Narodowego Czytania. Uczczenie rocznicy w tym przedsięwzięciu jest elementem popularyzacji czytelnictwa poezji. Czasem jest tak, że człowiek sobie wędruje z tomikiem wierszy - siada w parku czy nad rzeką - i czyta... Akcja przypomina innym o takiej możliwości obcowania z poezją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powołanie pedagogiczne?
Raczej dostrzeganie nieefektywności obecnego modelu i niekoniecznie chęć zastąpienia go "pruską dyscypliną", choć efekty mogłyby być, a nawet na pewno byłyby, per saldo, lepsze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to wróćmy na ziemię jeszcze na chwilę... do artykułu i Słowackiego, który wielkim poetą był.
"Młodzież uczciła" ? Czy też kazano jej uczcić..? I czy ewentualna różnica nie ma znaczenia, w kontekście tego, o czym pisaliśmy. Czyli ostatecznie: jaka z tego dla nich "prawdziwa" nauka ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze, dostrzegam w Pana komentarzach powołanie pedagogiczne... Tak jakby chciał Pan wpływać na ulepszenie świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ nic innego nie pozostaje, jak wychodzić naprzeciw fascynacjom pozaliterackim. Chociaż bywa, że nie ma żadnych. Bywa i tak - i to najbardziej zdumiewające - że młodzi ludzie manifestują swoją nienawiść do /cytuję/ wszystkiego, co czarne na białym. Wszystkiego...! Powtarzają się takie postawy. Bywają jednak i wyrobieni pasjonaci czytania!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może trzeba wyjść naprzeciw..? Co szkodzi rozpocząć od zapytania o tę rozrywkę właśnie?
Nie ma żadnych punków zaczepienia z literaturą? Nie wierzę. I tak krok za krokiem...Niemożliwe?
Czy mamy się odnosić do realnego życia posługując się literaturą, czy też przeciwstawiać literaturę realnemu życiu? Jeśli to drugie, porażka jest chyba nieunikniona, a jej brak - wyjątkiem co najwyżej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne, że tak! Nic nie stoi na przeszkodzie. Byle tylko młody człowiek chciał... Tyle że literatura ma poważną konkurencję w innych rozrywkach. One często - niestety - eliminują książki z życia człowieka.. no i namysł nad nimi. Rozkosze lekturowe są już dostępne dla nielicznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więc dobrze chyba byłoby, żeby zeszyty szkolne były właśnie tymi myślami, przelanymi na papier. Szczerymi i prawdziwymi. Przynajmniej byłby z nich pożytek !
Narzędzia do ich wyrażania - to osobna ( równie ważna, ale oddzielna) kwestia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myśli przelane na papier... Fakt, opowiadają o nas z przeszłości. Nieliczni jednak prowadzą dzienniki - zwłaszcza dzienniki wrażeń lekturowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek się zmienia, ewoluuje, dojrzewa, nabywa nowych doświadczeń, zdobywa nową wiedzę o sobie i świecie, więc zazwyczaj przeobrażają się jego upodobania lekturowe. Bywa, że w młodości odnajdywał coś odkrywczego w danej książce, a potem uznał, że to nie jest już dla niego ważne. Znajduje wówczas nowe fascynacje - o ile szuka nowych ścieżek lekturowych. Bywa najczęściej tak, że tzw. literatura piękna była dla niego literaturą obcą w wieku młodzieńczym, za to dostrzega jej wartość w wieku dojrzałym. Różnie bywa... Bywa i tak, że nie zmienia się obiekt zachwytu, ale zmieniają się aspekty, które wpływają na oczarowanie. Wszystko to kwestia indywidualna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.