Facebook Google+ Twitter

Z pamiętnika Wiktorii Sadowskiej: cz. IX

Na dwa tygodnie przed ślubem przyjechali do mnie z dużej wsi Kuszlina, chcieli bym objęła kierownictwo nad powstającym tam przedszkolem, mieszkanie byłoby zapewnione.

Rodzice z siostrą ojca Marynią z synem / Fot. Wincenty SadowskiPo ślubie przedstawiłam mężowi tą propozycję, lecz on nie chciał mieszkać na wsi, ciągnęło go miasta, do Katowic. W trzy dni po ślubie wyjechaliśmy do Katowic. Katowic nie znałam, lecz od razu nie spodobało mi się to miasto.

Dworzec wtenczas stary, obskurny, miasto ciemne, zadymione. Zaprowadził mnie mój małżonek do tego przez niego zajmowanego pokoju, raczej pokoiku, który miał nam służyć jako jadalnia sypialnia, kuchnia i łazienka. Byłam rozczarowana. Wieczorem zaprowadził mnie do swojej siostry i szwagra, był tam też jego najstarszy brat Walenty. Siostra Maria ze szwagrem Antonim nie byli na naszym ślubie, bo siostra chorowała na ostre zapalenie stawów i nie mogła chodzić.

Również brat Walenty z żoną nie był, bo wtenczas chorował. Przyszedł też brat Stanisław,
u którego mieliśmy mieszkać. Zapoznanie to było dla mnie nieco przykre, oni myśleli, że przywiozłam tysiące posagu, za które odkupimy gdzieś jaki pokój i się wyprowadzimy. Żona Stanisława miała wkrótce urodzić drugie dziecko i było im w niedużym pokoju i kuchni też ciasno.

Mieszkali na ul. Brzozowej w dzielnicy willowej. Willa ta, po jakimś przedwojennym przemysłowcu, była dwupiętrowa. Parter i pierwsze piętro miały po dużym holu, trzech dużych pokojach, kuchni, łazienki, spiżarki. A góra gdzie Stanisław mieszkał to była taka jakby nadbudówka, miała tylko dwa pokoiki, łazienkę i kuchnię. Parter zajmowała rodzina z Katowic a pierwsze piętro zajmował pewien inżynier z Warszawy, z żoną i trzema siostrami. I zaczęło się szukanie mieszkania.

Lecz dostanie gdzieś mieszkania było tylko marzeniem. Katowice były tak przeludnione, a nowe domy dopiero zaczęli budować. Tym, którzy starali się o mieszkanie, kazali jechać na ziemie odzyskane. Lecz mój małżonek tą możliwość wykluczał. Brat Walek przyjąłby nas na piętro swojego domu, lecz miał tam już lokatorów, których nie wolno mu było wyeksmitować. Początkiem grudnia Trudka, żona Stanisława urodziła drugą córkę Joannę, pierwsza Irena miała już trzy lata.


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.11.2009 23:48

Dzięki :) Wincentego za uszy wytargać proszę :) Chodzi mi linki wsteczne, czasami lubię się cofnąć, żeby do wątku powrócić. Cóż skleroza postępuje :) Ale napisane jest fajnie i jak wspomniałem wcześniej, wydrukować, oprawić jako relikwie zachować, dla następnych pokoleń ( pro memoria ) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Antoni, proszę - część X))
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.11.2009 23:19

(Vide część VIII ) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

... uuu, jak smutno, bardzo smutno.
Mam te nadzieję że los się uśmiechnie i sytuacja sie odmieni.
No i dzidzi jest w drodze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.