Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

671 miejsce

Z pamiętnika Wiktorii Sadowskiej: cz. VI

Lecz te wycie syren, kanonada i okrzyki to był szał radości, z powodu kapitulacji Niemiec.

Za Pasewalkiem jechaliśmy drogami wyznaczonymi, bo niektóre drogi i pola były zaminowane. Niedaleko nas nieznani nam Polacy spieszyli się i chcieli ominąć sznur wozów i zjechali na
pobocze. Był tylko huk i posypała się ziemia i kawałki wozu. Już nie wrócili do swojego domu.
Jechaliśmy na Szczecin, tu spotykało się jeszcze zabitych i nie pogrzebanych leżących na polach i przy drogach.

Około 15 maja stanęliśmy nad Odrą. Lecz trzeba było czekać na przejazd przez most pontonowy położony na wodzie. A tu zaczął dokuczać brak wody i żywności. Nocą w piątym dniu czekania przejechaliśmy Odrę. Skierowano nas zaraz do kontroli, zabrano konie i wozy i niejedno co było na wozach (mi niestety torbę z moimi rzeczami i dokumentami). Dalej ruszyliśmy pieszo do Stargardu.

W opuszczonych gospodarstwach uchodźców znalazły się ziemniaki a na łąkach pasły się nie dojone krowy, tym my się odżywiali. W Stargardzie było już wojsko polskie. Nocowaliśmy na strychu w koszarach wojskowych, rano dostaliśmy garnuszek zupy i kromkę chleba. Potem poszliśmy na dworzec, aby się zaczepić do jakiegoś wagonu. Tutaj nasza grupa się rozsypała, bo komu się udało gdzieś zaczepić to pojechał.

Po trzech dniach pilnowania na dworcu udało mi się władować na platformę, na której były duże cysterny, lecz bokami było trochę miejsca. Pojechała też rodzina z Pabianic. Lecz daleko nie zajechaliśmy, bo platformy zepchnęli na pobocze w jakiejś miejscowości i trzeba było dalej iść pieszo. Potem znowu jazda w wagonie towarowym, aż wreszcie dotarliśmy do miasta Piły. Tu kursowały już pociągi osobowe. Na pociąg do Poznania się nie dostaliśmy, tak był przeładowany.

Wieczorem był pociąg do Bydgoszczy i radzono nam by tym pojechać i wysiąść w Nakle. Lecz zmęczeni przespaliśmy Nakło i zajechaliśmy do Bydgoszczy. Trudno było w tych czasach dostać się do pociągu, tyle wracało i jechało ludzi. Wtem przez głośnik zapowiedzieli, że pociąg towarowy jedzie przez Inowrocław, Gniezno do Poznania. I znowu dalsza podróż. W Inowrocławiu pożegnałam się z rodziną z Pabianic i wieczorem byłam w Poznaniu.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.11.2009 22:43

Napiszę tylko dwa słowa, czytam, ciekawe :):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to jest najcudowniejsze!))
"Gdy powiedziałam kto ja jestem i że wróciłam, wydała taki okrzyk radości, że wszyscy się przebudzili. Ile było radości przy powitaniu, ile pytań a i babcia włączyła się w tą ogólną radość. Zaraz zapalono w piecu, było kąpanie, kolacja a potem długo w noc trwały opowiadania. Już zaczęło świtać a my jeszcze nie spaliśmy." ))
Pozdrawiam))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.