Facebook Google+ Twitter

Z pamiętnika Wiktorii Sadowskiej: cz. VIII

22 lipca 1945 r. w święto Odrodzenia Polski odbyła się w Nowym Tomyślu, za miastem na Glińskich Górach uroczysta manifestacja, złożono kwiaty i oddano hołd zamordowanym tam w czasie wojny Polakom i Żydom z Glińskich Gór.

Mama zorganizowała ostatnie tańce na wsi / Fot. Wincenty SadowskiPochód udał się na rynek Nowo-Tomyski, gdzie były groby poległych żołnierzy radzieckich i tam złożono kwiaty. Również w rynku złożono kwiaty i wmurowano tablice na cześć Polaków, którzy zostali zamordowani w dniu, w którym wojska hitlerowskie pod koniec wojny wycofywały się z Nowego Tomyśla. Hitlerowcy zebrali w mieście piętnastu polskich obywateli i zamknęli w jednej klasie szkoły tuż przy rynku. Przez okno wrzucili granaty, siedmiu było zabitych, drudzy zostali kalekami.

I przyszło lato pełne pracy, lecz każdy pracował z zapałem, choć było dużo braków. Lecz każdy też miał nadzieję na lepsze jutro. Nieraz były chwile niepokoju. Jesienią zmarł wujek, który Pożegnanie z dziewczynami z Wici / Fot. Wincenty Sadowskiwrócił z obozu, nie pożył długo, smutna była ta jego wolność.

Po świętach Bożego Narodzenia wyjechałam do Poznania do rodziny, do krewnych bo mieli dużo do szycia. Nawet wszystkiego im nie poszyłam, bo już w domu i wiosce na mnie czekali z szyciem. Do domu wróciłam przed Wielkanocą.

Czułam, że w domu przy obrządku nie jestem już potrzebna, rąk do pracy w gospodarstwie było dosyć. Chcieli, bym wreszcie wyszła za mąż, zbliżało mi się 27 lat. Miałam narzeczonego, na którego bardzo liczyłam, lecz gdy w czasie wojny Niemcy nas wysiedlili, to po roku rozłąki pocieszył się inną.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.11.2009 23:18

Brak linków do poszczególnych części....... :) Osobiście nie lubię skakać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

... no i odbyło sie wesele, gdzie do kościoła jechalismy powozami konnymi.))
Teraz to takie romantyczne by było.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.