Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

631 miejsce

Z pamiętnika Wiktorii Sadowskiej: cz. X

Powoli zbliżał się czas rozwiązania, bałam się jak to będzie, jak się dziecko urodzi.

Siostra Ania z mężem / Fot. Wincenty SadowskiTen nasz pokoik miał szerokość dwudrzwiowej szafy i szerokość łóżka a długość łóżka i też dwudrzwiowej szafy, w której gospodarze przechowywali swoje rzeczy. W lipcu zmarła babcia w Róży. Na pogrzeb nie pojechałam, byłam w ostatnich dniach ciąży i się bałam. Poród nastąpił piątego sierpnia 1947 r. Był ciężki, a po porodzie miałam zapaści.

Gdy wyzdrowiałam, to lekarz tak mi powiedział: przyślę siostrę i niech cię zaprowadzi na drugie piętro, tam jest kaplica i podziękuj Bogu za ocalenie życia, bo to nie była moc nasza, lecz boska. Przynieśli mi tę naszą córeczkę, taką chudziutką, słabiutką. W dzień kładłam ją na łóżko, a w nocy spaliśmy w łóżku. Na noc wyciągałam szufladę z komody, wyściełałam ją, stawiałam na komodę i ona służyła za łóżeczko. Na wózek lub łóżeczko nie było już miejsca.

Młodzi małżonkowie / Fot. Wincenty SadowskiPoczątkiem września ochrzciliśmy naszą Janinę. Chrzestnymi byli moja siostra Anna i brat męża Walenty. Siostra przyjechała sama, bo więcej nie byłoby gdzie umieścić. Ona spała ze mną, a mąż chodził spać do siostry Maryni. Anna przygotowała małe przyjęcie, bo ja czułam się słabo. Ugoszczenie tych paru osób odbyło u Stanisława, sam to nam zaproponował. Zaraz po chrzcie siostra wyjechała.

Ciężko mi było w tych warunkach i ciasnocie chować dziecko, tym bardziej że chorowałam. W kwietniu po Wielkanocy 1948 r. odbył się ślub siostry Anny z Albinem Fritschem z Wytomyśla, mieszkającym obecnie w Szczecinie. Choć z trudem, lecz pojechaliśmy na ten ślub. Szwagier obiecał, że znajdzie nam mieszkanie w Szczecinie.

Czekałam na to miesiąc za miesiącem i żadnej wiadomości nie było. Na domiar tego doszły takie nieprzyjemności, że postanowiłam zabrać dziecko i sama wyjechać do Szczecina szukać mieszkania. Lecz nadszedł list od siostry, że jest dla nas mieszkanie i mamy natychmiast przyjeżdżać. I tak 28 sierpnia 1948 r znaleźliśmy się w Szczecinie, w mieszkaniu które zajmowałam do dzisiaj (do śmierci).


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Lubie takie opowiesci i czytam z zaciekawieniem.
i też czytam od dechy do dechy.))

Cyt." Przynieśli mi tę naszą córeczkę, taką chudziutką, słabiutką. W dzień kładłam ją na łóżko, a w nocy spaliśmy w łóżku. Na noc wyciągałam szufladę z komody, wyściełałam ją, stawiałam na komodę i ona służyła za łóżeczko. Na wózek lub łóżeczko nie było już miejsca."

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.11.2009 23:58

Cyt. ,, Ten nasz pokoik miał szerokość dwudrzwiowej szafy i szerokość łóżka,, Pamiętam takie meble i dodam, że żaden z nich do obecnego - mniejszego pokoju mojego syna nijak by się nie zmieścił :) Nadal sagę rodzinną podziwiam i powiem Pani Lidio, że jest OK :) Jakoś mało zainteresowanych, ale cóż sami nie wiedzą co tracą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli zmiana miejsca zamieszkania
i kierunek Szczecin.
Pozdrawiam.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.