Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22921 miejsce

Z pamiętnika Wiktorii Sadowskiej: cz. XI

Szczecin coraz bardziej odgruzowywano. Całe wagony cegieł szły na odbudowę Warszawy, w Szczecinie tylko łatano dziury.

I tak się żyło pod dyktaturą sowiecko-stalinowską i naszej partii. Za nierozważne słowo można było znaleźć się w wiezieniu a nawet stracić życie. 1 lutego 1950 r. mąż zmienił pracę i rozpoczął nową w spółdzielni „Instalator”.

Brat Czesław z Marią / Fot. Wincenty SadowskiŚlub brata mamy Czesława / Fot. Wincenty SadowskiW styczniu siostra Anna urodziła syna Waldemara, w kwietniu siostra Maria urodziła syna Zygmunta, a 9 czerwca ja urodziłam syna Zdzisława. Ten rok 1950 był urodzajny w chłopców, w samym naszym domu urodziło się czterech. Chrzestnymi Zdzisława był kuzyn Wawrzynkiewicz, matką chrzestną miała być siostra męża Zofia Cybichowska, lecz nie przyjechała. Więc w ostatniej chwili zastąpiła ją moja mama.

I tak płynął czas, ja zajmowałam się domem, dziećmi i działką. Mąż po pracy pomagał też na działce i wybudował na podwórzu tak zwaną komórkę. Teraz pootwierali więcej sklepów, róg ul. Strzałowskiej i Światowida spożywczy, dalej na Światowida sklep mleczarski i prywatną piekarnię. Pod koniec 1951 r. siostra Anna urodziła córkę Stefanię. Mąż w spółdzielni dość dobrze zarabiał, lecz pod koniec 1951 r. spółdzielnia zbankrutowała, stracił udziały i za miesiąc pracy nie miał zapłacone. Od 20 grudnia 1951 r. rozpoczął pracę w Elektrowni Szczecin. Skromne były te święta Bożego Narodzenia.

Mama z dziećmi nad Odrą / Fot. Wincenty SadowskiNa wiosnę 1952 r. mąż zaczął budować na działce drewnianą altankę. W listopadzie 1952 r. brat Czesław brał ślub z Marią Czub, lecz na ten ślub nie pojechaliśmy. Miałam odłożone pieniądze na kupno płaszcza, lecz mąż zabrał je i kupił radio. Dobre to, lecz trzeba było zrezygnować z wyjazdu i naturalnie płaszcza.

Mama z dziećmi nad Odrą / Fot. Wincenty SadowskiSiostry ze Szczecina zawsze wyjeżdżały letnią porą na wieś, lecz ja nie mogłam, mój małżonek uważał za niepotrzebne takie wyjazdy. Ja w młodych latach dużo wyjeżdżałam i brałam czynny udział w różnych organizacjach, dla mnie był teraz tylko dom, dzieci, działka i hodowla królików. Nie chodziliśmy ani do kina, ani do teatru, to wszystko miało być jak dzieci wyrosną. Czułam się jak zamknięta w klatce i jeszcze trzecia ciąża. Byłam załamana.

Tej zimy to sąsiedzi Pruchniccy zabrali mnie kilka razy na ostatni seans do kina, które było na Światowida na Golęcinie i które się później spaliło. Dzieci położyłam do łóżka i pojechałam z nimi bez małżonka. Zima minęła, przyszła bardzo wczesna wiosna, więc zdążyłam wszystko na działce posiać i nawet posadzić. Ósmego maja 1953 r. posadziłam kalarepę, kapustę i grządkę pomidorów, a dziewiątego urodziłam syna, a że urodził się w dzień św. Grzegorza więc daliśmy mu imię Grzegorz. Janinę, Zdzisława rodziłam w szpitalu a Grzegorza w domu.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

... ojej, ile wydarzeń.
To prawda, kobiety jednak silne są...
Ładne zdjęcia, to cały urok tamtych lat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.