Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12624 miejsce

Z pamiętnika Wiktorii Sadowskiej: część I

Żeby nie poszło w zapomnienie pochodzenie moich przodków, postanowiłam opisać to co opowiadała mi moja mama i to co samej mi wiadomo.

Ślub dziadków Szoferów w 1912 r / Fot. Wincenty SadowskiRodzina moja żyła i miała swoje posiadłości chłopskie na terenie Wielkopolski w powiecie Nowo Tomyskim. Moje opowieści zaczynają się od pradziadków. Był to czas zaboru pruskiego. Kilka kilometrów za Nowym Tomyślem okolona lasem była mała wioska. Nazywała się Róża. Mówiono, że nazwę tą otrzymała od półdziko rosnących róż, które rosły na wzgórzu w parku tamtejszego właściciela majątku ziemskiego Niemca Von Szwarckopa.

Przez wieś prowadziła jedna ulica, zaczynała ją szkoła a kończył ją dwór Szwarckopa. Z jednej strony ulicy były gospodarstwa chłopskie a z drugiej kuźnia i mieszkania pracowników dworskich. Reszta gospodarstw była rozrzucona za wsią. Jednym z nich osiadłym najbliżej wsi było gospodarstwo Kuczów. Miało ono dziesięć hektarów ziemi uprawnej, jeden hektar łąki i hektar lasu. Stare budynki osłaniał z dwóch stron las.

Dalej ciągnęły się łąki rozdzielone strumykiem, a wiosną żółte od kwitnących kaczeńcy. To była posiadłość mojego pradziadka Piotra Kucza i jego żony Wiktorii z domu Szuba. Pradziadkowie mieli sześcioro dzieci, czterech synów i dwie córki. Gospodarstwo po ojcach miał odziedziczyć syn Marcin. Niestety Marcin zakochał się w dziewczynie dworskiej i został przez ojca wydziedziczony.

A że na gospodarstwie została już tylko najmłodsza córka Magdalena, wiec to ona odziedziczyła ojcowiznę. Magdalena mając dwadzieścia lat wyszła w 1880 r. za mąż za Mikołaja Marchewkę ze Starego Tomyśla. Był to przystojny, postawny chłopak pochodzący z dużego gospodarstwa. Marzyło mu się, żeby to gospodarstwo ulepszyć i nowo pobudować. Lecz pieniądze przeznaczone na budowę przydały się na coś innego.

W tym czasie spaliły się we wsi zabudowania gospodarcze Fenricha, pozostał tylko dom. Fenrich nie był ubezpieczony a nie mając pieniędzy na budowę sprzedał ziemię i wyprowadził się. Połowę ziemi wraz z domem kupił Von Szwarckop a drugą połowę, dziesięć hektarów kupił dziadek Mikołaj. Miał więc teraz gospodarstwo duże. W tym czasie umiera prababka, a za dwa lata
pradziadek.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.11.2009 17:07

Teraz będzie łatwiej trafić - link do części II link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubie czytać takie rodzinne opowieści.
Dziekuje)) i czekam na ciąg dalszy.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.