Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16283 miejsce

Z pamiętnika Wiktorii Sadowskiej - część II

Anna i Stanisław to moi rodzice - pisze Wiktoria Sadowska w swoim pamiętniku. A dalej czytamy: Mama w dniu ślubu, 26 stycznia 1912 roku, miała dziewiętnaście lat, a ojciec dwadzieścia siedem.

Dziadek w mundurze / Fot. Wincenty SadowskiKońcem 1912 r. roku żeni się najstarszy brat mamy- Michał. Po ślubie wraz z żoną wyjeżdża do Berlina i tam już mieszka. W lutym 1913 r. rodzi się rodzicom córka Leokadia, lecz żyje tylko kilka tygodni. W tym roku dziadek wydaje za mąż czwartą córkę Katarzynę, a rodzice muszą ją wyposażyć. Więc aby włożyć resztę swojego posagu w gospodarstwo, zaczynają
budowę nowoczesnej chlewnio-obory. Zbudowany przez dziadka chlew był już za mały, bo rolnicy hodowali teraz więcej inwentarza. Nowy chlew miał na koniec letnią kuchnię, podpiwniczoną, a w kuchni pompę i wodę. Był tam też mały pokoik dla służącego. Z letniej kuchni były schody na strych, do piwnicy i kilka na wycementowany ganeczek, który prowadził przez świniarnię do obory. Koryta wszystkie były murowane, kamienne.

Jest rok 1914. Wybucha pierwsza wojna światowa. Ojca zabierają na wojnę, budowa nie jest zupełnie skończona i na mamy młode barki spada cała gospodarka i ta nieukończona budowa. Na wojnę muszą też iść mamy starsi bracia i szwagrowie. Zostaje dużo pracy i kłopotu, dziadek już się bardzo nie udziela, a od młodszego rodzeństwa też nie ma dużej pomocy. Ojciec przyjeżdża na krótkie urlopy i znowu musi wracać na front aż do Francji.

W maju 1916 roku mama rodzi córkę Marię. Jesienią 1918 r. przyjeżdża do domu chory ojciec, lecz i wojna już się kończy. Po tylu latach niewoli powstaje znowu nasza ojczyzna, Polska. Wracają z wojny bracia i szwagrowie mamy, jeden brat jest ranny, a jeden szwagier poległ. Ale Prusacy nie ustępują, chcieliby dalej nami rządzić. I wybucha u nas w Wielkopolsce powstanie. Trzeba się o swoje prawa bić i również Śląsk o to walczy, trzeba Niemców wygonić i osadzić polski rząd.

Po latach wojny czekało na ojca dużo pracy i napraw w gospodarstwie. We wrześniu 1919 r. rodzę się właśnie ja. Dano mi na imię Wiktoria, to imię mojej prababki. Teraz ojciec buduje tak zwaną remizę dla maszyn i wozów, a za pięć lat daje dobudować jeszcze przybudówkę do domu. W 1921 r. żeni się brat mamy Stanisław i niedługo potem Jan i Franciszek, a każdy żąda posagu. A biedni rodzice nie wiedzą skąd to brać.

Trzy lata po mnie rodzi się rodzicom znowu córka Anna, a dopiero w lipcu 1924 r. urodził się długo oczekiwany syn Czesław. Rodzice cieszą się, że wreszcie jest syn, lecz za dwa lata rodzi się znowu córka. Dano jej imię Kazimiera. Wiosną 1928 r. wychodzi za mąż ostatnia córka dziadków Franciszka, a jesienią tego samego roku ostatni syn Walenty. W lipcu 1929 r mama rodzi ostatniego syna Jana.

Złote gody dziadków / Fot. Wincenty SadowskiZa rok w październiku dziadkowie Mikołaj i Magdalena obchodzą pięćdziesięciolecie pożycia małżeńskiego, tak zwane "złote gody". Na tę uroczystość zjechały się wszystkie dzieci i wnuki, oprócz żony i dwóch córek najstarszego syna Michała zamieszkałych w Berlinie. Na złotych godach było obecnych 28 wnuków, a ogółem dziadkowie doczekali się ich 35.
Babcia Ania z ciocią Marysią / Fot. Wincenty SadowskiI Komunia Św cioci Marysi / Fot. Wincenty SadowskiI Komunia Św Wiktorii / Fot. Wincenty SadowskiZłote Gody dziadków Marchewków / Fot. Wincenty Sadowski

Pierwsza część tej historii: Z pamiętnika Wiktorii Sadowskiej cz. IKomentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziekuje.))już tam bylam i wspomnienia przeczytalam.))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.11.2009 17:20

Część III proszę oto link :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.11.2009 17:16

Czytałem obydwie części :) Jak każda rodzina także i Wy macie swoją historię, którą widać utrwalasz by z czasem się nie rozmyła i nie uległa zatarciu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuje.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.