Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

49781 miejsce

Z pamiętnika Wiktorii Sadowskiej: część IV

W drugim roku wojny (1940) nasz burmistrz powiedział, że jest nas za dużo do pracy na naszym gospodarstwie, jedna osoba musi odejść.

Ślub cioci Marysi / Fot. Wincenty SadowskiA że u sąsiadów Polaków była krewna, która przyjęła folks-listę, to u Polaków nie było jej wolno pracować, więc na jej miejsce wyznaczono siostrę Anię. Ja wówczas byłam słabego zdrowia. Mieszkali u nas razem z babcią ciocia Franciszka z wujkiem i dziećmi. Wprowadzili się po śmierci dziadka do babci. Wujek miał wspólny warsztat z dwiema osobami i strasznie go oszukali. Stracił swój i cioci posag, byli bez wyjścia, bo stracili wszystko. Więc wprowadzili się do babci i wujek jeździł do pracy do Nowego Tomyśla. Tak jak pracował za Polskę, tak nadal i za okupanta. Lecz pewnego dnia nie wrócił już z pracy, było to pod koniec drugiego roku wojny.

Potem była rewizja w domu, lecz nie znależli nic podejrzanego, jednak zabrali go do obozu.
Z wysiedlaniem przycichło, aż tu nagle w ciemną noc listopadową przyjechali SS-mani nas wysiedlać. Dali nam pół godziny na ubranie się i zapakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. Jeden został nas pilnować, a drudzy pojechali dalej. Babci i cioci nie wyrzucali, lecz nie pozwolili im do nas wyjść. Do nich było osobne wejście. Nie mieliśmy akurat chleba, na noc był zrobiony zaczyn na chleb, więc kazali zanieść mąkę i zaczyn do cioci, żeby w dzień upiekła chleby. Przy okazji było krótkie pożegnanie z babcią i ciocią.

Po pól godzinie przyjechał jednokonny wóz i jeszcze jeden SS-man. Załadowaliśmy swoje tobołki na wóz, oni odebrali nam klucze, pozamykali drzwi i poprowadzili nas do wsi. We wsi zapukali do
Na schodach pałacu w Bielawach / Fot. Wincenty Sadowskinajbliższego domu i kazali dać dla nas dwa chleby, obiecując im, że będą mieli jeszcze w ten sam dzień oddane. Razem z nami w tę noc wysiedlali z gospodarstw dwie rodziny, także tych sąsiadów, u których była siostra Anna. Anna została dołączona do nas, do naszego wozu. Więc żegnaj domku i żegnajcie strony rodzinne, nie wiadomo gdzie nas los rzuci i gdzie nas zawiozą.
I ta myśl w głowie, co zrobią z babcią staruszką i ciocią z trójką małych dzieci?

Wczesnym rankiem przyjechał nowy administrator na nasze gospodarstwo. Ciocia upiekła chleby, te dwa oddała, a późnym wieczorem ich również wywieziono. Zawieźli ich do Nowej Róży i ulokowano w domu po wcześniej wysiedlonych Polakach. W jednej połowie domu mieszkali już wysiedleńcy. Niektórzy Niemcy zabierali po dwa gospodarstwa, w lepszych oni mieszkali, a w gorszych zabudowaniach osiedlali Polaków, którzy musieli u nich pracować. Ciocia musiała też rano i wieczorem chodzić do wydoju krów i stamtąd dostawała mleko dla babci i dzieci. Prócz tego korzystała z połowy ogrodu, który był koło tego domu w którym mieszkali.

Nas wieziono do Rudnik do wsi oddalonej od nas około 15 km, bo tam był punkt zborny. A że nasza rodzina była duża a wóz mały, na zmianę szliśmy pieszo. Straż nad nami miało dwóch SS-manów na rowerach. Naszych sąsiadów wrócili na ich prośbę do jej rodziców, którzy mieszkali w sąsiedniej wsi i podpisali folks-listę. Nas i tą drugą rodzinę (syn z matką) skierowano do wioski Januszewice-Kunkeln. Z Rudnik do Januszewic jechaliśmy już innym dużym wozem.


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

... to sie chwali! ja myślę że tak jest ze wszystkimi artykulami pod ktorymi Pan komentarze pisze.
Wzajemne pzdr.))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.11.2009 13:08

Pani Lidio dodam od siebie, że jak nie tylko wpisuje komentarz, ale także czytam od ,,dechy do dechy,, Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytam i czytam...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.11.2009 12:09

Od początku do końca śledzę opisywana historię rodziny i mam propozycję do autora. Z czasem wszystko to rozmyje się gdzieś w sieci i jak to w życiu bywa, wspomnienia także po czasie się zacierają . Moja propozycja jest taka żeby na papierze to utrwalić w skany zdjęć opatrzyć, wydrukować, dać do oprawy i jako historię rodziny z pokolenia na pokolenie następcom niczym relikwię przekazywać do jej nie tylko przechowania, lecz także z czasem uzupełnienia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.