Facebook Google+ Twitter

„Z Podkarpacia do Krakowa tak blisko” wieczór Marii Kantor

W wierszach Marii Kantor przewija się ciągle motyw Podkarpacia, gór, malarstwa, podróży, miłości. Poezja nasycona jest barwami, uczuciami, choć często w dość surowej formie, która zdaje się „zakrywać” tę właśnie uczuciowość.

 / Fot. plakat3 grudnia w DK Podgórze odbędzie się spotkanie z poezja Marii Kantor – krakowskiej poetki pochodzącej z Podkarpacia. Podczas wieczoru zabierzemy Państwa w sentymentalną podróż po ważnych miejscach dla autorki - po miejscach, gdzie spędziła dzieciństwo, młodość. Zajrzymy do miejsc – domów, miasteczek, pól, kościołów, gdzie się wychowywała, i do których wraca także w swoich wierszach.
Maria Kantor pokaże Państwu także swoje miejsca w Krakowie, studia, kolegów ze studiów, a także swoje obecne życie w Krakowie. Będziemy mogli zajrzeć na ryneczki miast, do kapliczek, na łąki… ale przede wszystkim do wnętrza serca p. Marii bogatego w poezje i jej obrazowość. Bo poezja Marii Kantor to zapis emocjonalny, pełen rekwizytów, retrospekcji i delikatnych metafor. O najnowszym tomiku poetki „Widzę Czerwień”(2013), tak pisze Beata Anna Symołon : „Autorka już wielokrotnie odwoływała się do swoich podkarpackich korzeni. Tym razem nie przywołuje minionych historii, lecz z detali, z tego co najważniejsze (ciepła rodzinnego domu, smaków, zapachów, klimatów, uśmiechów świątków…), tworzy spokojną przystań, do której można zawsze się odwołać w trudnych chwilach niespokojnej teraźniejszości. Przeszłość jest rozbielona, ale i ocieplona, a nade wszystko – bezpieczna.” Natomiast Anna Kajtochowa tak określiła poezję MK (na podst. W Deszczu) „ wzrusza, zmusza do myślenia, uczy jak żyć w zgodzie ze sobą, otoczeniem, przyrodą i ludźmi. I cieszyć się istnieniem mimo upływu lat.”
Sama mówi o sobie : „Muszę powiedzieć, że dla mnie najważniejsza jest rozmowa z drugim człowiekiem. Mam nadzieję, że poprzez wiersze i spotkania ze słuchaczami i czytelnikami mogę nawiązać bliski kontakt, wymienić poglądy, wysłuchać innej osoby.”
Informacje o autorce i spotkaniu na DK PODGÓRZE

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.