Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22123 miejsce

„Z podniesioną banderą” Forestera. W sytuacji bez wyjścia

„Z podniesioną banderą” to trzecia wydana w Polsce powieść o kapitanie Hornblowerze, ulubionym literackim bohaterze Winstona Churchilla i Ernesta Hemigway'a. Uważa się ją za najbardziej intymny utwór C.S. Forestera.

Cecil Scott Forester, Z podniesioną banderą, przekład Paweł Stachura, Wydawnictwo REMI, Warszawa 2013 / Fot. Okładka książki Po sukcesie wydanych w wydawnictwie REMI dwóch częściach poczytnego trzynastotomowego cyklu przygodowego, którego bohaterem jest kapitan Horatio Hornblower, czyli książkach Okręt liniowy (2012) oraz Szczęśliwy powrót (2011), ukazał się trzeci tom zatytułowany Z podniesioną banderą. Autorem powieści jest pisarz angielski, posługujący się pseudonimem C.S. Forester. Właściwie nazywał się Cecil Louis Troughton Smith i był niedoszłym lekarzem, żołnierzem i marynarzem. Swoje bogate doświadczenia spożytkował literacko w powieściach, które sprzedawały się w ponad ośmiu milionach egzemplarzy. Niektóre przeniesione na ekran, jak Afrykańska królowa z Humphreyem Bogartem i Katherine Hepburn, przeszły do legendy kina.

Najsławniejszymi spośród sześćdziesięciu utworów stały się opowieści o oficerze Brytyjskiej Marynarki Wojennej z okresu wojen napoleońskich. Bohater Horatio Hornblower został nie tylko jednym z najpopularniejszych literackich marynarzy, ale również ikoną popkultury. W klasycznej angielskiej literaturze jest jednym z najbardziej lubianych bohaterów. Popularnością przewyższa go jedynie Sherlock Holmes. Był ulubionym literackim bohaterem Winstona Churchilla i Ernesta Hemigway'a. W filmowych adaptacjach wcielali się w niego gwiazdy amerykańskiego kina, Gregory Peck i Ioan Gruffudd.

Powieść Z podniesioną banderą powstała w przededniu II wojny światowej. Wydana w 1938 roku, była ostatnim tomem przygód Hornblowera, trafiającym do czytelnika, zanim stanie się on uczestnikiem lub świadkiem wojny. Następne tomy, napisane po jej zakończeniu, nosiły już piętno doświadczeń, nabytych przez autora podczas służby w angielskim Ministerstwie Informacji oraz w marynarce wojennej. Przedwojenny tom był szóstą kolejną częścią przygód niezłomnego kapitana, którego autor obdarzył skomplikowanym charakterem i z jakim połączyła go szczególna więź.

Najsłynniejszy żeglarz w prozie dwudziestego wieku jest uwikłany w trwającą między flotą Francji i Hiszpanii a marynarką Wielkiej Brytanii wojnę na przełomie XVIII i XIX w. Musi stawić czoła trudnym wyzwaniom, pokonać groźnego i nieprzewidywalnego przeciwnika, ale przede wszystkim przełamać własne słabości. Wykazuje się męstwem, dzielnością, przedsiębiorczością, zdolnościami strategicznymi, a nade wszystko ceni honor. Opowieści o nim przenoszą w czas burzliwy, interesujący pod względem historycznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.