Facebook Google+ Twitter

Z poetą Zygmuntem Dmochowskim w Galerii B.Polnara w Opolu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-02 13:17

Zygmunt Dmochowski, znany poeta, a mój przyjaciel, był na kolejnym spotkaniu autorskim. Tym razem w Galerii Bolesława Polnara w Opolu. A oto jego refleksje przekazane w naszej rozmowie.

Zaproszenie / Fot. z archwum Zygmunta DmochowskiegoDziś do mnie Zygmunt Dmochowski tak napisał:

Wróciłem ze spotkania jakie zorganizowano w Opolu, w urokliwym miejscu o specyficznym charakterze. A mianowicie w Galerii B. Polnara. Jest to miejsce prezentacji twórczości własnej Bolesława Polnara, jak i zaprzyjaźnionych autorów, a także promocji dokonań młodych rozpoczynających drogę twórczą. Jest tam Galeria, prowadzona jest działalność wystawiennicza galerii, a także warsztaty twórcze prowadzone przez B. Polnara, oraz inne działania o charakterze kulturotwórczym: spotkania autorskie, koncerty, aukcje charytatywne.

Warto wspomnieć o powstałym tam w 2008 roku salonie poezji. Salon Poezji rozpoczął formalnie działalność spotkaniem z Harym Dudą w styczniu 2009 r. Prowadzony jest przy współpracy z Nauczycielskim Klubem Literackim przy ZNP w Opolu.

Zygmunt Dmochowski / Fot. Karol SzmagalskiSalon Poezji to intymne miejsce spotkań z poezją w zaciszu domowym. Organizatorzy robią wszystko, aby ich goście uczestniczyli w bezpośredniej bliskości nie tylko z poezją, ale również z poetą. Już samo zaistnienie w BP Atelier jest wyróżnieniem, dowartościowaniem oraz swoistym pasowaniem na twórcę. To się odbiera tak, że Iksiński dostał się na salony do Polnara.

Spotkanie autorskie 30.1.2010 r. w BP Polnara w Opolu / Fot. archiwum Zygmunta DmochowskiegoKomentarz Zygmunta Dmochowskiego:

"Inicjatywę Polnara Sobolewskiej odczytuje jako pozytywny ruch integrujący środowisko literackie - krok w stronę przyjaznego zbliżenia opolskich mikro środowisk poetyckich, o różnych programach i orientacji artystycznej. Krok w stronę wyjścia z obwarowań egotycznych przyczółków, które - delikatnie mówiąc - są zjawiskiem infantylnym".
Ludmiła, Małgorzata Sobolewska jest człowiekiem renesansu na spotkaniu wraz z Zygmuntem Dmochowskim / Fot. archiwum Zygmunta Dmochowskiego
Trzeba uwypuklać rolę Małgosi Sobolewskiej, która jest reżyserem spotkań autorskich. Polnar robi wystawy malarskie, wernisaże, promuje malarzy. Małgosia jest poetką, dyplomowaną malarką, prezesem Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu. Małgosia Sobolewska mierzy siły na zamiary. Jest także w zespole redakcyjnym studenckiego pisma literackiego “Prowincja” oraz współdziała w Związku Plastyków. Ludmiła, Małgorzata Sobolewska jest człowiekiem renesansu! A “Dziejba” to istotnie rewelacją!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.