Facebook Google+ Twitter

"Z Pokorą przez życie" - wywiad-rzeka z Wojciechem Pokorą

"Z Pokorą przez życie" to wywiad-rzeka z Wojciechem Pokorą, przeprowadzony przez Krzysztofa Pyzię.

okładka / Fot. Prószyński i S-kaWojciecha Pokorę kojarzy chyba każdy miłośnik polskiego kina. Zasłynął z takich ról jak: Stanisław Maria Rodowicz vel. Marysia w filmie "Poszukiwany, poszukiwana", docent Zenobiusz Furman z serialu "Alternatywy 4", hrabia Żorż Ponimirski z serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" czy inżynier Mieczysław Gajny w serialu "Czterdziestolatek". Aktor postanowił podzielić się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami w książce "Z Pokorą przez życie".

"Z Pokorą przez życie" to wywiad-rzeka z Wojciechem Pokorą, przeprowadzony przez Krzysztofa Pyzię. Książka została podzielona na 48 rozdziałów (w tym epilog) - m.in. "Chcę oglądać twoje nogi!", "Podryw na korepetycje", "Bimber Stasia Barei" czy "Walizki za drzwiami - przepis na udane małżeństwo".

Okazuje się, że wybitny aktor Wojciech Pokora, zawód wybrał przez przypadek. Ukończył Technikum Budowy Silników Samochodowych w Warszawie, a potem dostał przydział do pracy w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Ta musiał wybrać jeden z dwóch kierunków dalszego rozwoju - szkoła oficerska lub kółko teatralne. Wraz z Jerzym Turkiem wybrali aktorstwo. Lekcje pobierał u Hanki Bielickiej, a potem swoje pierwsze kroki stawiał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. I tak rozpoczęła się jego kariera. Co ciekawe, ilekroć trafia się w telewizji powtórka filmu "Poszukiwany, poszukiwana" w reżyserii Stanisława Barei, słyszy, że ma ładne nogi.

Wojciech Pokora, wraz z żoną Hanną, opowiada o swoim życiu osobistym i zawodowym. Wspólnie podają przepis na udane małżeństwo, bowiem są razem prawie 60 lat. Pokora przytacza także anegdoty związane z aktorami i reżyserami, z którymi współpracował. Wśród nich są m.in. Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz, Jan Himilsbach, Jan Kobuszewski, Gustaw Holoubek, Stanisław Bareja, Jerzy Gruza, Olga Lipińska. Całości dopełniają wypowiedzi innych znanych osób, które pracowały z Wojciechem Pokorą.

A co Wojciech Pokora myśli o aktorach młodszego pokolenia - np. Kasi Cichopek? Zdaniem Wojciecha Pokory to bardzo miła, ale niedoświadczona dziewczyna. Niepotrzebnie - wzorem zachodnich aktorów - poza telewizją oddała się teatrowi. Na Zachodzie gwiazdy filmowe kapitalnie sprawdzają się na dużym ekranie, ale ich występy w teatrze są tragedią. Tutaj jest podobnie. Z kolei Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak i Borys Szyc to świetni aktorzy, ale nie należą do szkoły Pokory. Zostałem nauczony odmiennego podejścia do aktorstwa i przyzwyczajony do innych zachowań. Niektóre rzeczy mnie rażą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.