Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Z Pokorą przez życie" - wywiad-rzeka z Wojciechem Pokorą

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
okładka
okładka Prószyński i S-ka
"Z Pokorą przez życie" to wywiad-rzeka z Wojciechem Pokorą, przeprowadzony przez Krzysztofa Pyzię.

Wojciecha Pokorę kojarzy chyba każdy miłośnik polskiego kina. Zasłynął z takich ról jak: Stanisław Maria Rodowicz vel. Marysia w filmie "Poszukiwany, poszukiwana", docent Zenobiusz Furman z serialu "Alternatywy 4", hrabia Żorż Ponimirski z serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" czy inżynier Mieczysław Gajny w serialu "Czterdziestolatek". Aktor postanowił podzielić się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami w książce "Z Pokorą przez życie".

"Z Pokorą przez życie" to wywiad-rzeka z Wojciechem Pokorą, przeprowadzony przez Krzysztofa Pyzię. Książka została podzielona na 48 rozdziałów (w tym epilog) - m.in. "Chcę oglądać twoje nogi!", "Podryw na korepetycje", "Bimber Stasia Barei" czy "Walizki za drzwiami - przepis na udane małżeństwo".

Okazuje się, że wybitny aktor Wojciech Pokora, zawód wybrał przez przypadek. Ukończył Technikum Budowy Silników Samochodowych w Warszawie, a potem dostał przydział do pracy w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Ta musiał wybrać jeden z dwóch kierunków dalszego rozwoju - szkoła oficerska lub kółko teatralne. Wraz z Jerzym Turkiem wybrali aktorstwo. Lekcje pobierał u Hanki Bielickiej, a potem swoje pierwsze kroki stawiał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. I tak rozpoczęła się jego kariera. Co ciekawe, ilekroć trafia się w telewizji powtórka filmu "Poszukiwany, poszukiwana" w reżyserii Stanisława Barei, słyszy, że ma ładne nogi.

Wojciech Pokora, wraz z żoną Hanną, opowiada o swoim życiu osobistym i zawodowym. Wspólnie podają przepis na udane małżeństwo, bowiem są razem prawie 60 lat. Pokora przytacza także anegdoty związane z aktorami i reżyserami, z którymi współpracował. Wśród nich są m.in. Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz, Jan Himilsbach, Jan Kobuszewski, Gustaw Holoubek, Stanisław Bareja, Jerzy Gruza, Olga Lipińska. Całości dopełniają wypowiedzi innych znanych osób, które pracowały z Wojciechem Pokorą.

A co Wojciech Pokora myśli o aktorach młodszego pokolenia - np. Kasi Cichopek? Zdaniem Wojciecha Pokory to bardzo miła, ale niedoświadczona dziewczyna. Niepotrzebnie - wzorem zachodnich aktorów - poza telewizją oddała się teatrowi. Na Zachodzie gwiazdy filmowe kapitalnie sprawdzają się na dużym ekranie, ale ich występy w teatrze są tragedią. Tutaj jest podobnie. Z kolei Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak i Borys Szyc to świetni aktorzy, ale nie należą do szkoły Pokory. Zostałem nauczony odmiennego podejścia do aktorstwa i przyzwyczajony do innych zachowań. Niektóre rzeczy mnie rażą.
Wojciech Pokora ma niezwykłe poczucie humoru, jak choćby we fragmencie o Kalinie Jędrusik, która za rządów Władysława Gomułki została objęta zakazem pokazywania w telewizji. W tamtych czasach bardzo się zwracało na to uwagę; kobiety nie mogły nosić zbyt wydekoltowanych sukienek, a mężczyźni długich włosów. Ja na szczęście nie miałem długich włosów. Nogi, owszem, pokazywałem, ale biustu już nie.

Choć jest już legendą polskiego kina, jest niezwykle skromnym człowiekiem, nie gwiazdorzy. A im jest starszy, tym ma większą tremę (choć tego nie widać, jest oazą spokoju). Jak przyznaje Cezary Żak: Pamiętam, że strasznie mnie stresowało, że będę z nim grał. Na szczęście emocje opadły zaraz po tym, gdy okazało się, że na planie zamiast wielkiej gwiazdy pojawił się skromny facet z wyuczonym tekstem. (...) Dalej, w czasie prób, miałem dwoje wspaniałych aktorów - Barbarę Krafftównę i Wojciecha Pokorę. Przy pierwszych próbach traktowałem ich bardzo ulgowo. Bałem się dać im jakieś uwagi, żeby ich nie urazić. W końcu są żywymi legendami. Kilka dni później oni sami zwrócili mi uwagę, bym taktował ich na równi z młodszymi aktorami - Nie jesteśmy "świętymi krowami" - przekonywali.

Z książki można dowiedzieć się m.in. dlaczego Pokora nie lubi filmu "Poszukiwany, poszukiwana", kto jest jego filmowym autorytetem czy jakie dowcipy miał Wiesław Gołas, a także jaki sposób na Olgę Lipińską miała Hanna Pokora i jak postawiła się Ninie Andrycz. Publikację wzbogacają zdjęcia prywatne i z planów filmowych. Dla ułatwienia dodano także spis ról i indeks osób. Polecam tę książkę miłośnikom Wojciecha Pokory i ciekawych wywiadów.

Wojciech Pokora jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów komediowych. Występował na deskach warszawskich teatrów - m.in. Teatru Dramatycznego, Nowego, Kwadrat, Och-Teatru.

Krzysztof Pyzia jest z zamiłowania dziennikarzem, a z zawodu politologiem. Jest także producentem porannego programu "Dzień Dobry Bardzo" Radia ZET, pracuje także w tygodniku "Angora". Prowadzi także blog "Kto Pyzia Nie Błądzi".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto