Facebook Google+ Twitter

Z półek znikną tanie książki? Wydawcy lobbują na rzecz jednolitej ceny książek

Polska Izba Książki oczekuje wprowadzenia jednolitej ceny książek w obecnej kadencji Sejmu. Na czym polega to rozwiązanie? Ustalona przez wydawcę cena książki ma obowiązywać przez rok od premiery we wszystkich księgarniach.

https://flic.kr/p/9uv3gC / Fot. Phil Roeder/CC BY 2.0Wydawcy podnoszą argument, że jednolita cena książek obowiązuje w wielu krajach i chroni tradycyjne księgarnie. Z drugiej strony cytowany przez "Gazetę Wyborczą" prezesy wydawnictwa Dragon i Troy podnosi zarzut, że ustawa wprowadzi możliwość zmowy cenowej. "Normalnie ustalanie cen jest niezgodne z prawem. Takich samych praw mogą zaraz domagać się producenci samochodów czy ubrań - mówi Edward Baranowski.

W październiku ludzie kultury, wydawcy, publicyści i księgarze wysłali list otwarty do premier Ewy Kopacz, w którym napisali, że "polska książka potrzebuje ratunku". Zaapelowali do szefowej rządu o uchwalenie ustawy o jednolitej cenie książki. List podpisało 800 osób, wśród nich prof. Jerzy Bralczyk, Krystyna Janda, Olga Tokarczuk, Janusz L. Wiśniewski, Małgorzata Kalicińska czy Szczepan Twardoch. Projekt ustawy powstał półtora roku temu.

"Naszą wspólną intencją jest powstrzymanie stałego spadku sprzedaży i czytelnictwa książek w Polsce. Nowa regulacja ma także zapewnić czytelnikom możliwość dostępu do szerokiej listy tytułów, bez filtrów narzucanych przez politykę zakupową globalnych dystrybutorów książek" - pisali sygnatariusze listu.

Czytaj także: Handlowcy marnują żywność. Wolą wyrzucić ją na śmietnik niż przekazać bankom żywności?


Zdaniem wydawców regulacje sprawią, że zwiększy się oferta książke ambitnych, bo wydawcy nie będą musieli brać udziału w wojnie na promocje z marketami czy dyskontami.

Podobne rozwiązania prawne obowiązują m.in. we Francji, Niemczech czy Holandii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Najdroższy będzie Orwell.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem w tym, że wydawca nie ustala finalnej ceny książki, tych z nadrukiem na okładce "cena detaliczna 25 w tym 5% VAT" jest jak na lekarstwo. Do ceny wydawnictwa marżę dolicza hurtownia i księgarnia. Jak ktoś nie chce zarabiać to puszcza w niższej cenie ku radości czytelnikom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.