Facebook Google+ Twitter

Z Polski bezprawnie wywieziono dokumentację obozu Auschwitz

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-01-15 23:01

Trzy skrzynie z dokumentacją obozową Auschwitz, odnalezione kilkanaście dni temu w okolicach Przełęczy Kowarskiej na Dolnym Śląsku przez poszukiwaczy z Niemiec, zostały wywiezione z Polski.

W skrzyniach znajdowały się dokumenty dotyczące załogi obozu koncentracyjnego. Były tam książeczki wojskowe i kolonialne, książeczki szczepień i akta personalne ponad stu osób. W metrykach nie znalazły się zaś dokumentacje dot. więźniów.

"Nowiny Jeleniogórskie" informują, że w odnalezieniu skrzyń pomagał Polak, Mieczysław B. - jeleniogórski poszukiwacz i autor książek na temat skarbów ukrytych przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie Dolnego Śląska.

Muzeum Auschwitz w poniedziałek poinformuje prokuraturę i IPN o możliwości popełnienia przestępstwa.

W wydanym oświadczeniu czytamy: "Dokumenty najprawdopodobniej mogą pomóc w zidentyfikowaniu nazwisk przestępców w sprawach dotyczących zbrodni przeciwko ludzkości, które nie podlegają przedawnieniu, przez co mogą stanowić materiał dowodowy w śledztwie prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej.

W tym przypadku prawdopodobnie mamy też do czynienia z naruszeniem przepisów karnych z zakresu Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz Ustawy o państwowym zasobie archiwalnym i archiwach. Ponadto doszło do odnalezienia obiektów mających znaczną wartość naukową, którego właścicielem zgodnie z obowiązującym prawem jest Skarb Państwa".

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

jansta
  • jansta
  • 28.02.2012 12:50

Znowu Polak "Mieczysław B"pomagał nielegalnie Niemcom wywieżć "skarby narodowe"należące do POLAKÓW ,oczywiście nie wiadomo dalej "CO Z TĄ SPRAWĄ"



'

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, czy prokuratura mu uwierzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj natknąłem się na informację, że Prokuratura Wrocławska wszczęła postępowania, a Mieczysław Bojko zaprzeczył swoim wcześniejszym doniesieniom.
Teraz twierdzi, że całą historię wymyślił chcąc promować swoją książkę...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zdzisław Panasiewicz
  • Zdzisław Panasiewicz
  • 17.01.2012 17:41

Nie jest to pierwszy przypadek. Ubolewam nad tym . Trzeba było pilnować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ogorzelec.com
  • Ogorzelec.com
  • 16.01.2012 19:01

Serwis Ogorzelec.com jako pierwszy zawiadomił o sprawie Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na stronie ogorzelec.com pod tym linkiem: http://www.ogorzelec.com/?p=3220 można obejrzeć oryginalne zdjęcia wykonane w miejscu odkopania skrzyń z dokumentami z Auschwitz. Polecam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ elaszychlińska, Marta

???
Dwóch niemieckich "eksplolerów" przybyło do Polski z intencją wydobycia z wiadomego im miejsca ukrytego depozytu.
Za 5 tys. euro wynajęli do pomocy polskiego poszukiwacza, który zorganizował koparkę, pomógł w wydobyciu trzech pojemników, a po kilkunastu dniach powiadomił "Nowiny Jeleniogóskie" o całym zdarzeniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta
  • Marta
  • 16.01.2012 16:48

@Ewa Krzysiak, stwierdzasz ,że zostały dokumenty wywiezione z Polski!Na jakiej podstawie to stwierdzasz ?!Gdzie się wobec tego znajdują ??!!!Wiemy , że były na terytorium Polski , dokładniej w okolicach Przełęczy Kowarskiej na Dolnym Śląsku !!!!!
To jak to jest???Przełęcz Kowarska na Dolnym Śląsku , to jest terytorium RP czy nie ????!!!!!Jeśli Przełęcz Kowarska jest na Dolnym Śląsku , TO JAKI TO JEST KRAJ!!!!!


p.s OSOBO Ewa Krzysiak weź się opanuj i nie kasuj po raz kolejny takiego demaskatorskiego tekstu

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlinska
  • elaszychlinska
  • 16.01.2012 14:51

Skandal , gdzie są służby pilnujące ? dyrekcja ? To jest trudne do zrozumienia i skandaliczna nieodpowiedzialność polskich pracowników.

Komentarz został ukrytyrozwiń
fujara
  • fujara
  • 16.01.2012 14:09

nic sie nie stalo dokumenty sa w niemczech.kraszewski przypilnuje by sie nic nie stracilo.gorzej by bylo gdyby byly w moskwie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 16.01.2012 13:35

Dokumenty są wspólnym dobrem ukochanej Unii Europejskiej!Wierzę w zbiorową mądrość europejczyków,oczywiście tylko tych poprawnych politycznie! E pomarzyć?