Facebook Google+ Twitter

Z powodu suszy rosną ceny owoców i warzyw

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2006-08-15 14:07

Tegoroczna susza odbiła się na ilości oferowanych do sprzedaży owoców i warzyw, wzrosły także ceny większości produktów rolnych - informuje prezes Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Janusz Byliński.

fot. Andras Szilagyi/mwmedia – Sytuacja jest taka, że towar szybko się sprzedaje, sprzedawcy nie stoją długo z towarem, a nabywcy zdecydowanie go kupują - mówi Byliński. Jego zdaniem, taka sytuacja byłaby korzystna dla producentów, pod warunkiem, że wszyscy jednakowo byliby dotknięci suszą, która spowodowała spadek plonów i wzrost cen.

Jednak susza odbiła się różnie na gospodarstwach, najbardziej ucierpiały te, które są położone na lekkich glebach i nie mają nawadniania. Byliński dodaje, że dla nich wzrost cen nie rekompensuje spadków plonów i dochody z wielu gospodarstw będą mniejsze.

Zdaniem prezesa, chociaż konsumenci będą płacić drożej za owoce i warzywa, to wyższe koszty nie odbiją się znacząco na budżetach rodzin, ponieważ są to produkty, które w koszyku wydatków nie stanowią dużej pozycji.

Według Bylińskiego, wyższe są ceny niemal wszystkich owoców, w tym jabłek. Obecnie za jabłka trzeba zapłacić w hurcie ok. 1,6-2,0 zł, podczas, gdy w ubiegłym roku ich cena była na poziomie 0,8-1,2 zł.

Według prezesa, susza zdecydowanie odbiła się na sadach. Jabłka na skutek braku wody są mniejsze.

Wyższe są także ceny warzyw: cebuli, fasolki szparagowej, kalafiorów, ogórków gruntowych. Niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku jest cena kapusty i pomidorów, a także papryki. Bardzo podrożały ziemniaki, ich cena dochodzi już do 1,33 zł w hurcie, co oznacza cenę w sklepach powyżej 1,8 zł za kg.

Rynek hurtowy w Broniszach jest największym w Polsce rynkiem sprzedaży owoców i warzyw. Jak zaznaczył prezes, co roku obserwuje się wzrost handlu, rynek obsługuje nie tylko woj. mazowieckie, ale inne regiony kraju np. na województwa południowe, Wybrzeże i Mazury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ziemniaki - 2.20 w Katowicach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.