Facebook Google+ Twitter

Z Przylądka Canaveral wystartował prom Endeavour

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-08 10:26

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartował prom kosmiczny Endeavour. Wahadłowiec miał opuścić Ziemię wczoraj, ale Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA przesunęła jego start o 24 godziny.

Załoga Endeavour: dowódca George Zamka ,pilot Terry Virts, specjaliści: Kay Hire, Steve Robinson, Nicholas Patrick i Bob Behnken. / Fot. PAP/Gary RothsteinPrzyczyną opóźnienia były zbyt dynamiczne zmiany warunków pogodowych w rejonie przylądka Canaveral. Stwarzało to zagrożenie dla sześcioosobowej załogi wahadłowca.

Astronauci zabiorą ze sobą jeden z ostatnich elementów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - moduł Tranquility. Jest on wyposażony między innymi w systemy podtrzymywania życia. Do modułu doczepiona jest przeszklona kopuła obserwacyjna, która pozwoli na podgląd automatycznych operacji oraz manewrów dokowania wahadłowców.

Na prośbę komandora George'a Zamki, amerykańskiego astronauty o polskich korzeniach, na pokładzie znajdą się też nuty i płyta z muzyką Fryderyka Chopina. Za kilkanaście dni przypada bowiem dwusetna rocznica urodzin kompozytora.

W trakcie trwającej 13 dni misji członkowie załogi chcą trzykrotnie wyjść w przestrzeń kosmiczną. Po zainstalowaniu modułu Tranquility, stacja będzie ukończona w 90 procentach.

Misja Endeavour jest pierwszą z pięciu ostatnich podróży floty amerykańskich promów, które niedługo zakończą pracę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.