Facebook Google+ Twitter

Z PSL zawsze można się dogadać

W polskiej polityce wiele się zmienia. Nazwiska wielu ludzi, którzy kiedyś "trzęśli" życiem publicznym, dziś najczęściej niewiele mówią wyborcy. Niezmienne jednak pozostaje jedno - elastyczność PSL.

Polskie Stronnictwo Ludowe jest jedyną partią, która trwa nieprzerwanie od początku przemian ustrojowych w Polsce. Tworzyło koalicje z SLD po wyborach w 1993 r., z SLD-UP po wyborach w 2001 r. oraz z PO od 2007 r. aż do dziś. Zdolność koalicyjna stronnictwa, z którego tak dumni są jego przedstawiciele, ma niestety drugie dno. Opisać je można krótko: "z PSL zawsze można się dogadać", a slogan ten w przypadku partii Waldemara Pawlaka zaczął nabierać pejoratywnego znaczenia.

Ryzyko takiego postrzegania partii wyraźnie dostrzega sam PSL. Aby zaprezentować dobrodziejstwa nieustępliwości prezesa Pawlaka, partia przygotowała plakaty-ulotki, na której widocznych jest kilka ikonek obrazujących uzysk dla społeczeństwa. Jednym z nich jest symboliczna i martwa w gruncie rzeczy możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę za znacznie niższą kwotę wypłacanej emerytury. Symbolika jednak jest pozorna tylko dla ogółu obywateli. Dla płatników KRUS jest jak najbardziej realna, choć tego na ulotce PSL nie znajdziemy (ciekawe dlaczego?). Płatnicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będą mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę bez uszczerbku na jej wysokości. Co to oznacza? Tylko tyle, że dzięki "koncyliacyjnej" postawie PSL znowu stworzyliśmy kolejną grupę "równiejszych", która - obok m.in. służb mundurowych, górników - będzie mogła liczyć na lepsze traktowanie i wcześniejsze emerytury. Innymi słowy, z reformy emerytalnej wyłączeni będą rolnicy. W przypadku Polski - wg struktury zatrudnienia - jest to ok 13 proc. społeczeństwa.

Oczywiście, PSL jak zwykle ma na to wspaniałe wytłumaczenie: Przecież emerytury tych ludzi są bardzo niskie (najniższa emerytura ok. 600 zł), więc jak je jeszcze ograniczać?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.