Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34649 miejsce

Z punktu widzenia szarego obywatela

Wszelkie gwałtowne wybuchy niezadowolenia społeczeństwa: rewolucje, powstania, zamieszki, są w końcu wykorzystywane niezgodnie z wolą ich autorów i pierwszoplanowych aktorów wydarzeń.

Być może dlatego, że te społeczne ruchy nigdy nie są przygotowane, nie mają odpowiednich, samoistnych przywódców, lub są manipulowane prowokacją odłamów kast dzierżących władzę.

Manifestem PKWN wywłaszczono polską burżuazję, a uwłaszczono polskie społeczeństwo. Rolnicy stali się właścicielami uprawianej ziemi, robotnicy (pracownicy) właścicielami zakładów w których pracowali. Dlatego pracownicy zgadzali się na odbieranie części swoich zarobków (dochodów zakładu), na budowę bazy socjalnej zakładów: domów wczasowych, domów kultury, żłobków, przedszkoli itp. (bo wiedzieli, że to także ich majątek).

Strajki robotnicze w 1980 i 1988 roku doprowadziły do zmian ustrojowych, reformy gospodarczo-ustrojowej (Plan Balcerowicza – 1990 r). Szczególnie: ustawa o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych, ustawa o podatku od wzrostu wynagrodzeń, których jednym z negatywnych skutków było wywłaszczenie zakładów przemysłowych i ich pracowników z posiadanej bazy socjalnej (podatki od działalności nieprodukcyjnej). Nie wspominając o upadku PGR-ów, bez rekompensaty za wniesioną przez członków ziemię, zabudowania i bydło.

Co z tego, że podobnie jak inni pracownicy, oddawałem przez ponad ćwierć wieku część swoich zarobków na budowę bazy socjalnej zakładów, jeżeli teraz zmuszone wysokimi podatkami (od działalności nieprodukcyjnej) zakłady wyzbywały się za darmo lub za grosze całej bazy socjalnej. Społeczeństwo wierzyło jeszcze, że w ramach rekompensaty i równego startu otrzyma jakieś bony prywatyzacyjne, lub udziały za 45 lat pracy w PRL (słynne 100 mln Lecha Wałęsy).


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

20 dychy na łebka, za nasz udział w rozbudowie zakładów, pomnażaniu majątku narodowego to skandal. Naprawdę nas wywłaszczono.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.