Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11838 miejsce

Z punktu widzenia szarego obywatela II

Wszelkie gwałtowne wybuchy niezadowolenia społeczeństwa: rewolucje, powstania, zamieszki, są w końcu wykorzystywane niezgodnie z wolą ich autorów i pierwszoplanowych aktorów wydarzeń.

Taki wybuch niezadowolenia, strajki robotnicze w 1980 i 1988 r, chociaż w swych żądaniach nie szły tak daleko (komunizm - tak, wypaczenia - nie), doprowadziły do zmian ustrojowych, reformy gospodarczo-ustrojowej.

Czy dzisiaj, po ponad 20 latach od tamtych wydarzeń, nowy ustrój demokratyczny państwa - "republika parlamentarna", jest tym o jaki walczono podczas tamtych strajków? Na pewno możemy podróżować po Europie i świecie bez większych ograniczeń (jeżeli posiadamy na to środki), mamy ograniczoną wolność słowa, zniesioną cenzurę i konieczność udziału w pochodach pierwszomajowych, możemy się dorabiać indywidualnego czy rodzinnego majątku.

Jednak nikt nam już teraz w nowym ustroju nie zagwarantuje pracy, płacy na odpowiednim poziomie, tanich wczasów zakładowych, taniego żłobka czy przedszkola zakładowego, nie wspominając o darmowych imprezach w zakładowych domach kultury czy mieszkaniach zakładowych. Nasze ewentualne pozwy (bo ze skargą nie ma właściwie do kogo iść) są latami załatwiane w sądach.

W pracy musimy być dyspozycyjni i zestresowani (czy nas nie zwolnią) urlop bierzemy kiedy nam dają (najczęściej poza latem), na zwolnienia lekarskie strach iść, bo możemy stracić pracę. Bezrobocie zakreśla coraz szersze kręgi, tak samo jak społeczna bieda, ale mamy za to opiekę społeczną, wolne związki i wybory. Chociaż jeżeli chodzi o te ostatnie, bezpośrednie wybory są tylko na najniższym szczeblu: wyborach do rad osiedli, no i w wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i prezydenta państwa.Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Teraz stres napedza naszą pracę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednym z głównych błędów gwałtownej dekomunizacji, jest to, że rozwalono wszystko, co kojarzyło się z komuną, nie zastanawiając się nawet, czy było to dobre, czy złe. Kolejnym błędem było pozostawienie immunitetów i przywilejów naszym wybrańcom, którzy czując się bezkarni nabijali własne kieszenie, nie dbając o interesy swojego elektoratu (nas szaraczków). Jeszcze inna rzecz to tworzenie różnorakich instytucji pomocowych i uszczęśliwianie na siłę wszelakich nieudaczników i wykolejeńców. Większość tych instytucji powstała zresztą nie po to, by pomagać, a po to, by znalazły się stołki dla wszelkiej maści pociotków i kolesi, których głównym zajęciem jest ściąganie kasy z budżetu państwa (faktyczna działalność pomocowa to zaledwie 10-25%funduszy).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam te same wątpliwości. Zatracono się na zdobywaniu pieniądza, na utrzymaniu się na powierzchni. Gdzie się podziało zwykłe człowieczeństwo? Co w końcu jest najwyższą wartością w naszej demokracji. Po co nam władza, skoro pozostawiono wszystko wolnemu rynkowi? A może to nie zwykła, lecz drapieżna demokracja w której dominuje przemoc?
Ale widzisz jakie zainteresowanie wywołał Twój artykuł. Widać to nikogo nie interesuje. Taki temat, to nie nośny temat. Zauważasz nękające Polaków problemy, a przy tym zachodzi konieczność myślenia i zastanowienia się, zanim cokolwiek powie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.