Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5298 miejsce

Z radością nam nie do twarzy. Polacy to ponuracy?

Śmiech, radość, zabawa nie leżą w polskiej naturze, w naszym narodowym charakterze.

Pamiętam, że już jako młody chłopak wręcz chłonąłem literaturę i chodziłem na dostępne filmy (notabene produkcji polskiej i radzieckiej) i zastanawiałem się, dlaczego wszystkie wiekopomne dzieła literackie naszych wieszczów oraz filmy nagrywane na podstawie naszej literatury, to dramaty lub tragedie (jedynym wyjątkiem były komedie Aleksandra Fredry).

Z historii wiedziałem, że los nie szczędził Polsce tragicznych wydarzeń, ale... W dziejach innych narodów też jest wiele splotów dramatycznych wydarzeń, jednak oni potrafili opisywać też zabawną, radosną stronę codziennego życia. Nawet najtragiczniejsze wydarzenia niosą w sobie dozę wesela i radości. Oczywiście wszystko zależy od sposobu patrzenia na świat, na każde wydarzenie i umiejętności znajdowania w nich także radosnych i śmiesznych stron.

Ale czy my, Polacy – ponuracy potrafimy się cieszyć z życia, czy wszędzie widzimy tylko dramatyczną stronę wydarzeń? Wiadomo, że w naszej naturze jest ciągłe niezadowolenie, narzekanie na wszystko i wszystkich, sentymentalizm, umartwianie się, rozpamiętywanie polskiej martyrologii, zawiść i zazdrość.

Nie potrafimy też tak do końca wspólnie z innymi spędzać czasu na zabawie, grach, wypoczynku, spacerach, zamykając się w wąskim kręgu rodziny czy przyjaciół (coraz rzadziej), spotykając się tylko na imieninach czy innych uroczystościach rodzinnych, wolny czas spędzając na zakupach w hipermarketach.

Dawniej ludzie spotykali na zabawach, musieli tańczyć w parach, co sprzyjało zawieraniu nowych znajomości, na wieczorach karcianych, a gry wymagały poszerzenia grona znajomych.

Może wpływ na nasze ponuractwo ma zimowy termin karnawału, kiedy trudno wyjść na ulicę i organizować radosne parady, zresztą podobnie jak późnojesienne święto 11 listopada. Może w ramach rozbawienia naszego społeczeństwa powinniśmy ustanowić jakieś radosne święto (dzień radości i wspólnej zabawy) w lecie, aby można było urządzać pokazy, parady i sielsko wspólnie je świętować.

My, starzy ponuracy- smutasy, pamiętający tylko o martyrologii naszego narodu, już się nie zmienimy, ale musimy zadbać o naszą młodzież, aby miała bardziej wesołe i radosne spojrzenie na świat, aby potrafiła z każdych wydarzeń zapamiętywać tą radosną stronę, aby nasi młodzi twórcy potrafili opisywać wesołe i radosne strony naszych dziejów i naszego codziennego życia.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Polacy też potrafią cieszyć się z życia, nie tylko młodzi. Nie zgadzam się z tym artykułem, ale to dobrze, to znak, że tego "ponuractwa" jednak nie ma :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubimy rozpamietywać naszą martyrologię, to fakt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zdzisławie nic dodać nic ując.
Proponuje skończyć z rozczulaniem się nad tym że dostaliśmy kiedyś tam historycznie w dupę i zacząć szukać pozytywów w życiu.
Całe swoje życie walczę z takimi co to wszędzie węszą spisek,zmowę i hołdują zasadę że nic się nie uda.
Tylko pozytywnie nakręcony naród może coś osiągnąć.

rzeczywiście lektury Fredro no może jeszcze Zapolska to była radosne bo oni potrafili śmiać się z naszych przywar.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Zobacz także:

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.