Facebook Google+ Twitter

Z religią po drodze? Nowy program TVP "Przystanek Ziemia"

Bardzo osobiste i niełatwe relacje z Bogiem, wątpliwości młodzieży, terminy biblijne oraz kalendarium świąt dla różnych wyznań. To zagadnienia nowego magazynu Telewizji Polskiej, emitowanego przez TVP Regionalna.

 / Fot. YouTubeZa nami pierwszy odcinek "Przystanku Ziemia", nowego programu katolickiego TVP. Ponad dwudziestominutowy odcinek składa się z kilku bloków. Prowadzi ks. Leszek Surma, lubelski duszpasterz związany z tamtejszym oddziałem TVP, absolwent KUL oraz założyciel Katolickiego Radia Lublin (obecnie Radio eR). Rozmawia on z pozornie zwykłymi ludźmi (najczęściej dobrze mu znanymi) o prozie ich życia, trudnościach oraz doświadczeniu Boga, które nie zawsze jest po ich myśli. W ostatnim wydaniu ksiądz Surma był gościem Justyny i Zdzisława Wereszczyńskich, małżeństwa nauczycieli z Lubartowa. Pytał m.in. o szczęście. Pojawiły się bardzo szczere wyznania, wręcz o wyrzutach do Boga po śmierci córeczki.

Pomysłem na odświeżenie dyskusji o trudnych kwestiach ma być zaproszenie do programu młodych ludzi - stypendystów fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Ich felieton to "Pytania po drodze". W poniższym fragmencie Tomasz Reczko rozmawia z dr hab. Dorotą Kornas-Bielą, psycholog i pedagog z KUL.We współtworzeniu felietonu może wziąć udział cała, niemal trzytysięczna społeczność podopiecznych fundacji - zdolni i niezamożni z małych miejscowości. Już wiadomo, że w kolejnych odcinkach młodzi ludzie zapytają m.in. o zagrożenia i wątpliwości bliskie im samym, np. marihuanę, seks przedmałżeński czy sens sakramentu małżeństwa.

Z programu dowiemy się także z tygodniowym wyprzedzeniem, jakie święta czekają w najbliższym czasie wyznawców największych religii. Chodzi o to, byśmy żyjąc obok siebie, lepiej poznali swoje zwyczaje. Prowadzący (który jest także scenarzystą) przeczyta Ewangelię, dodając krótki komentarz, zaś prof. Jerzy Bartmiński wyjaśni związki frazeologiczne pochodzące z Biblii, jak "Salomonowy wyrok" czy "Wieża Babel".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.