Facebook Google+ Twitter

Z roku na rok pijemy coraz więcej

  • B P
  • Data dodania: 2009-06-16 17:35

Średnia ilość spożywanego przez Polaków alkoholu systematycznie wzrasta. W roku 2001 statystystyczny mieszkaniec naszego kraju wypił nieco ponad 6,5 litra alkoholu. W roku 2007 każdy z nas spożył około 9,21 litra - podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. AKPAZmianie uległ sposób konsumpcji napojów alkoholowych przez Polaków. Coraz rzadziej upijają się oni do utraty przytomności, za to częstotliwość spożywania przez nich alkoholu wzrasta.

- Każda wersja picia jest niedobra. Jednak systematyczne popijanie mniejszych dawek jest o tyle niebezpieczne, że człowiek nie widzi w tym nic złego. A jak upije się porządnie raz na jakiś czas, to przynajmniej ma świadomość, że przeholował - tłumaczy w "Dzienniku" prof. Krzysztof Simon, hepatolog z Wrocławia. Podkreśla także, że takie regularne picie jest daleko bardziej szkodliwe dla wątroby, która nie ma czasu, aby się zregenerować.

W kwietniu ruszyła ogólnopolska kampania profilaktyczno-edukacyjna, której głównym celem jest ograniczenie liczby osób spożywających alkohol w sposób szkodliwy oraz ryzykowny, a także wzrost świadomości społeczeństwa odnośnie szkód związanych z jego nadużywaniem.

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna (L) uroczyście otworzył 820-metrowy odcinek gminnej drogi w Wabienicach k. Sycowa. / Fot. PAP/Tomasz Wojtasik"W Polsce populacja osób pijących ryzykownie i szkodliwie wynosi ok. 13 proc." - informuje PARPA.

W ramach kampanii, PARPA uruchomiła stronę internetową skierowaną do ludzi dorosłych, na której istnieje możliwość wypełnienia testu pozwalającego stwierdzić występowanie u danej osoby problemów alkoholowych.

Test ten, na prośbę "Dziennika", wykonało kilkanaście osób. Znaczna część z nich otrzymała poważne ostrzeżenie.

Źródło: Dziennik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Kurczaki, trzeba się przejść do sklepu, bo średnią zaniżam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.06.2009 14:44

Przemyt alkoholu czytaj - ( paliwa rakietowego) ze wschodu odrobinkę wyhamował, narastająca ilość problemów, wszędobylski, bałagan, zakłamanie polityków itd . Nie dziwię się, że na trzeźwo nie sposób tego ogarnąć... Więc kic do monopolowego i spożycie alkoholu wzrasta.... Jak długo? Co dalej? Jeżeli niebo istnieje, to nawet tam już nie wiedzą o co w tym wszystkim chodzi.... Inaczej by zagrzmieli.......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problemy alkoholowe dotykają wielu ludzi z różnych szczeblów społecznych. Pija, by pomóc sobie ze stresowymi sytuacjami, piją, bo są bardziej twórczy (tak bynajmniej im się wydaje), piją, bo wreszcie każdy to robi. Przerażający jest fakt, że w tym wszystkim uczestniczą dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Studenci politologii ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż. Studentów coraz więcej mamy, to wiele tłumaczy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.