Facebook Google+ Twitter

Z rozsądkiem na zakupy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-03-12 12:39

Czy zastanawiałeś się jak zawartość sklepowego koszyka wpływa na świat, w którym żyjemy? Czy zastanawiasz się jak wybór butów wpływa na coś więcej niż twój wygląd i satysfakcję? Rzadko o tym myślimy, kupując pospiesznie i nieprzemyślanie.

Robiąc zakupy musimy uświadomić sobie, że nasz wybór produktu niesie za sobą pewne konsekwencje, które następnie uwidaczniają się w środowisku bądź w społeczeństwie. Kupując różne towary nie zdajemy sobie sprawy, że może to decydować o losie ludzi, zwierząt czy przyrody. Możemy wspierać lokalny rynek, działalność charytatywną lub przyczynić się do zanieczyszczania środowiska, testach na zwierzętach w laboratoriach, czego skutkiem jest ich śmierć (często w męczarniach), a co gorsza do łamania praw człowieka, co ma swoje odniesienie do warunków pracy uwłaczających godności człowieka.

Spośród towarów na półkach, nie kierujmy się przy wyborze jedynie własnymi korzyściami tj. niska cena czy dobra marka. Pomyślmy jak powstawał owy produkt. Czy aby na pewno nikt przy tym nie ucierpiał. Wspierajmy państwowy rynek, kupujmy rzeczy wyprodukowane we własnym kraju. Rozpowszechniony problem torebek foliowych, tzn. ich rozdawania podczas zakupów, miał swój wpływ na społeczeństwo. Coraz częściej spotykamy ludzi z płóciennymi torbami, ale i tak takich osób jest mało. Pomyślmy także o paliwie. Warto przejść się czasem do sklepu czy skorzystać z roweru, a nie jeździć samochodem po jedną rzecz. Warto nie tylko dla środowiska lecz dla własnego zdrowia. Dla siebie warto również zainteresować się żywnością pochodzącą z gospodarstw ekologicznych bądź kosmetykami produkowanych z naturalnych surowców. To nie tylko plus dla konsumenta, ale również dla innych ludzi (w tym przypadku rolników) i czystego, zróżnicowanego środowiska.

Na nas spoczywa odpowiedzialność za kształt świata, w którym żyjemy i to nasze decyzje podczas zakupów, nasze wybory mają wpływ na naszą planetę.
Więc, gdy następnym razem wybierzesz się do supermarketu, zrób zakupy mądre i świadome. Aby to uczynić pomogą ci w tym kilka rad:
- zrób listę zakupów, a nie zapomnisz czego potrzebujesz i unikniesz nieprzewidzianych wydatków;
- nie ulegaj reklamom czy promocjom;
- kupując produkty, wybieraj te w opakowaniach przyjaznych dla środowiska ( lub najlepiej wybierz te bez opakowania);
- patrz na etykiety, zwróć uwagę na pochodzenie produktu i unikaj towarów pochodzących z krajów, gdzie łamane są prawa człowieka;
- dla własnego zdrowia, kupuj produkty świeże, nieprzetworzone;
- nie kupuj produktów testowanych na zwierzętach.


www.domkultury.com.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.