Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2409 miejsce

Z serii jeziora bez wody - co dalej z Przyjezierzem?

Już tej jesieni mają ruszyć pierwsze prace przy budowie rurociągu, który będzie zasilał m.in. Jezioro Ostrowskie, nad którym znajduje się znana wszystkim wczasowiczom miejscowość Przyjezierze.

 / Fot. . / Fot. nieznanyPrzyjezierze jest znanym kompleksem turystyczno-rekreacyjnym, z pięknym jeziorem i ze wszech stron uczęszczaną plażą. / Fot. SOŚNprzyjezierzePrzyjezierze jest znanym kompleksem turystyczno-rekreacyjnym, znajdującym się na terenie gminy Jeziora Wielkie, w województwie kujawsko-pomorskim, z pięknym jeziorem i ze wszech stron uczęszczaną plażą. Mnóstwo, malowniczo w zieleni lasów usytuowanych, ośrodków wczasowych i kempingów, co rok przyjmuje pełen komplet nowych gości, jak i od lat wiernych turystów. Miejscowość jest przepięknym miejscem, gdzie w słoneczne dni na plażach wypoczywają tłumy plażowiczów, a wieczorami, do relaksu i miłej zabawy, zachęcają ludzi okoliczne kawiarenki i puby. Jednak od kilku lat, przez drastycznie obniżający się poziom wód, powoli możemy nazywać ten piękny region, jak widać (dalsze zdjęcia mówią same za siebie), ‘wysychającym smutkiem’.

Władze gmin, na terenie których znajdują się jeziora  / Fot. SOŚNprzyjezierze (nie tylko Jezioro Ostrowskie, ale i inne w tym regionie), uważają, że za ten stan rzeczy jest odpowiedzialna odkrywka węgla brunatnego w rejonie Kleczewa (co potwierdziła ekspertyza zamówiona przez gminy). Przypomnijmy, że kopalnia długo odmawiała pompownia wody do jezior, ponieważ uważała, że to nie działalność kopalni doprowadziła do tego, że w jeziorach lustro wody się obniżyło, ale brak opadów. Jeśli jednak szybkość opadania wody w Jeziorze Ostrowskim nie zostanie zahamowana i nie wpompuje się do niego wody, to może się okazać, iż za kilka lat będą bardzo duże problemy z kąpielą. „Udrożnienie to jedyne racjonalne rozwiązanie służące odbudowie naturalnego środowiska Pojezierza Gnieźnieńskiego” - tłumaczy wicewojewoda woj. kujawsko-pomorskiego, Dariusz Kurzawa.

Lustro wody w ciągu ostatnich kilku lat opadło o ponad 2 metry! / Fot. SOŚNprzyjezierzeKażdy, kto odwiedza Przyjezierze może na własne oczy przekonać się, jak szybko postępuje degradacja jeziora, nad którym leży ta wypoczynkowa miejscowość. Lustro wody w ciągu ostatnich kilku lat opadło o ponad 2 metry! Już dziś są w Przyjezierzu problemy z kąpieliskiem, pomosty zanurzone kiedyś w wodzie, teraz straszą swoimi metalowymi konstrukcjami...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To wielki problem. Ważne, że kopalnia Kleczew wreszcie się poczuła do zadośćuczynienia i naprawienia strat.
Podobnie się ma sprawa wód w innych regionach przykopalnianych.
Kopalnia pracuje z rozmachem, jak za czasów komuny.
Wtedy była dumą i chlubą okolicy jako wzór przedsiębiorczości komunistycznej.
Teraz nie wiem czy ta odkrywka jest w ogóle opłacalna.
Dochodzą jeszcze kosmiczne krajobrazy rekultywowanych pryzm ziemi.
Te zaczynają wyglądać całkiem ładnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.